En çok yaptırılan estetik işlemlerden biri liposuction diye bilinen yağ almadır. Çoğunlukla fazla kilolara sahip olan bireyler tarafından tercih edilir ve kadınlara da erkeklere de yapılabilmektedir. Açık ameliyat olmadığından dolayı iyileşme süresi oldukça kısadır.

Yağ Alma (Liposuction) Nasıl Yapılır?

Liposuction, ciddi kilo sorunu olmayan kimselerde bölgesel olarak zayıflayamama durumunda yapılan bir işlemdir. Fazla yağ dokusu vücuttan alınarak şekillendirme yapılmaktadır. Bunun için 1 – 2 milimetrelik kesikler atılarak tüpler yardımıyla fazla yağlar çekilmektedir. Ancak her bireyde etkili bir çözüm olmadığından dolayı vücut tipi, kilo durumu ve hastanın genel durumu dikkate alınarak karar verilmektedir.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

Liposuction işlemine engel olacak bir sağlık problemi olmayan herkes yağ aldırma ameliyatı olabilmektedir. Ancak yeni doğum yapan ve hamile olan kimseler için uygun bir işlem değildir. Yaş grubu çok önemli olmasa da cildin elastikiyetini kaybettiği kişilerde yapılması istenen sonuçların alınamamasına neden olur. Ayrıca kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklara sahip olan kişilerde, hastaların ameliyata uygun olmadığını anlamak için bazı testler yapılması gerekebilmektedir.

Liposuction Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

Liposuction, genel olarak yatarak iyileşme gerektirmeyen bir durumdur. Operasyondan hemen sonra özel korseler kullanılması vücudun şekil alması açısından önemlidir. Yaklaşık 4 – 8 hafta giyilen korseler, ödem oluşumunu da bir miktar engelleyecektir. Ancak her ameliyat sonrasında olduğu gibi ödem ve şişliklerin görülebilmesi mümkündür.

İşlemden yaklaşık 1 hafta sonra dikişler alınmakta ve bireyler kendilerini zorlamayacak şekilde yaşamlarına devam edebilmektedir. Tam iyileşme 3 – 4 hafta süreceğinden dolayı bu zaman aralığında dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca alkol ve sigara kullanımından uzak durulması bireyin iyileşmesini olumlu şekilde etkilemektedir.

İyileşme dönemi hızlı bir biçimde tamamlansa da bireyin bu esnada yaşam tarzında değişiklikler yapması gerekmektedir. Yağ hücrelerinin alınması kilo alımını durdurmayacağı için doğru bir diyet listesine ihtiyaç vardır. Ayrıca tamamen iyileştikten sonra bireyin spor yapması ve yaşamına daha sağlıklı bir biçimde devam etmesi beklenmektedir. Bu bakımdan, sık sık kilo alıp veren kişiler için liposuction işlemi uygun olmayabilir.

Liposuction Sarkmalar için Yaptırılır mı?

Yağ alma sarkmaları ortadan kaldırmayacağı için liposuction işlemiyle birlikte farklı yöntemlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Çıkarılan yağ hücreleri bölgeyi zayıflatıyor olsa da ek bir yöntem uygulanmadığında cilt yapısında sarkıklar durmaya devam eder. Bu nedenle ameliyat öncesinde doktorla görüşerek sarkıklar için farklı işlemler talep edilebilir ve en uygun olanı tercih edilebilir.

Lazer Lipoliz Nedir ve Liposuction ile Farkları Nelerdir?

Yağ alma işlemiyle karıştırılan lazer lipoliz ya da lazer liposuction işlemi, yağ hücrelerinin zarlarının patlatılması anlamına gelir. Yağ almayla karıştırılmasının nedeni bölgesel zayıflamaya yardımcı olmasıdır ve etkin bir biçimde tercih edilmesidir. Ancak lazer lipoliz yüz, çene, boyun, koltuk altı gibi bölgelerde kullanılabilirken liposuction her bölgede kullanılabilen bir yöntem değildir. Yağ dokularının atılma şeklinin atılmasıyla birlikte lazer lipoliz ve liposuction arasındaki farklar aşağıdaki gibidir.

  • Lazer lipoliz yağların idrarla atılmasını sağlar.
  • Kalın yağ tabakalarında liposuction işlemi daha uygundur.
  • Lazer lipoliz yöntemi hücrelerin olduğu yerde parçalanmasını sağlar.
  • Liposuction, yağların vücuttan vakumlanarak uzaklaştırmaya yarar.
  • Lazer lipoliz bir ameliyat değildir, lazerle yapıldığı için dikiş atılması gerekmez.
  • İyileşme dönemi liposuctionda daha uzun sürmektedir.
  • Lazer lipoliz, liposuction uygulanması zor olan alanlarda kullanılabilmektedir.
  • Aşırı terlemeyi durdurmak için lazer lipoliz yaptırılabilmektedir.
  • Göz etrafındaki yağlardan kurtulmak için lipoliz tercih edilmektedir.
  • Liposuction vücudun hassas bölgelerinde kullanılmaya uygun değildir.