Yüz bölgesinde en sık şekilde talep edilen operasyonlardan biri yanak estetiği, yani bişektomidir. Hem kadınla hem erkekler tarafından istenen bu operasyon yüzün daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlar. Aşırı kilolu bireylere, 45 yaş üzerine ve 18 ya altına tavsiye edilmemektedir. Hastalar hemen yaşamlarına dönebilecekleri için çoğunlukla ayakta tedavi görürler.

Yanak Estetiği Nedir?

Bişektomi, yanakların belirginleşmesini ve yüzün daha ince görünmesini sağlayan bir operasyondur. Elmacık kemiklerinin öne çıkarılması için kas dokusunda değişiklikler yapılmaktadır. Ayrıca yüzde bulunan bichat isimli yağ torbalarının azalmasıyla meydana gelen yaşlanma belirtileri yok edilir.

Bişektominin farklı operasyonlarla birleştirilmesi mümkündür. Hastanın isteğine göre yüzün oval görünümünü yok ederken kırışıklıkları azaltma, germe, doku alma gibi başka işlemler de yapılabilmektedir. Bu nedenle hastanın genel durumu, şikayetleri, isteklerin uygunluğu ve hedefleri göz önünde bulundurularak bir planlama yapılmaktadır.

Yanak Estetiği Nasıl Planlanır?

Ameliyat sonucundan memnun kalmak ve güzel bir yüz elde etmek için hastaların 1 hafta önceden alkol ve sigarayı bırakması gerekir. Kan sulandıran veya aspirin gibi ilaçların kullanımı yeniden düzenlenmelidir. Daha çok kadınlar tarafından talep görse de erkekler de bişektomi yaptırabilmektedir. Cinsiyet farklılığında yüz hatlarını belirlerken çıkarılan yağ miktarı değişiklik göstermektedir.

Bişektomi ameliyatı ortalama 45 dakika sürmektedir. Genel veya lokal anesteziyle yapılması mümkündür ancak farklı bir estetik operasyonla birleştirilecekse genel anestezi kullanılmaktadır. Planlama sırasında bireye yeni yüz hatlarının nasıl olacağı hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca kişinin istediği yüz şekline uygun bir yapısı olup olmadığına bakılarak gerçekçi hedefler koyulmaktadır.

Yanak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bişektomi, bir yanak inceltme estetiği olduğundan dolayı ilk olarak ameliyattan önce ağzın temizlenmesi gerekir. Bu sayede sonradan oluşabilecek çeşitli komplikasyonların önüne geçilir.

Ameliyat esnasında da yanakların içinden girilerek yağ torbalarına müdahale edilir. Forsepsle doğal bir görünüm oluşturulması için harekete geçilir. İstenen yağ miktarı çıkarıldığında dikiş atılır ve aynı işlemler diğer yanakta da tekrarlanır. Ameliyatın uzunluğu başka bir işleme daha gerek duyulmuyorsa 30 – 45 dakika sürmektedir.

Yanak Estetiğinde Yaş Önemli mi?

Yüz hatlarını belirginleştirmek için yapılan yanak estetiğinde yaş önemli bir durumdur. Büyümenin durmuş ya da yavaşlamış olması gerektiğinden dolayı 18 yaş altı bireyler ameliyata alınmaz. Ancak 18 yaşını geçen kimseler için de bir müddet daha beklemek daha doğru olabilir. Hastadan hastaya farklılık gösterse de çoğunlukla 45 yaş üstündeki bireylere de bişektomi tavsiye edilmemektedir.

Yanak Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğrudan yüzü etkileyen bir operasyon olduğundan dolayı ameliyattan önce de sonra da dikkatli olunması gerekmektedir. Doktorun öneri ve tavsiyelerinin dışına çıkmamak ve yüz bölgesine zarar verebilecek her türlü hareketten kaçınılmalıdır. Hasta, günlük yaşamına kısa sürede adapte olsa da iyileşme sürecinde aşağıdaki durumlara dikkat etmek gerekir.

  • Ameliyat sonrasında en az 2 saat bandaj çıkarılmamalıdır.
  • Verilen ilaçlar doğru şekilde kullanılmalıdır.
  • 3 gün boyunca, 4 saatte bir soğuk pres yapılmalıdır.
  • Hafta boyu 12 saatte bir gargara yapılmalıdır.
  • İlk 5 gün ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • Yaz aylarında güneş kremi kullanılmalıdır.
  • Alkol ve sigara kullanımından kaçınılmalıdır.

Kalıcı ağrı, yüz felci, sıvı birikimi, kesilerin iyileşmemesi, kanama ya da enfeksiyon durumlarında mutlaka doktora görünmek gerekir. Ayrıca uyuşma, anesteziye bağlı komplikasyonlar, yetersiz estetik, dilde yara görülmesi durumlar da ameliyattan sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar her hastada görülme riski taşıdığından dolayı ameliyat eden doktora bilgi verilmesi ve gerekli müdahalenin yapılması oldukça önemlidir.