Anksiyete İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilir?

Anksiyete İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilir?

Anksiyete, bir kişinin günlük yaşamı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilen yaygın bir zihinsel sağlık durumudur. Anksiyete belirtileri aşırı endişe, korku, sinirlilik, uyku güçlüğü ve kalp çarpıntısı ve terleme gibi fiziksel belirtileri içerebilir. Tedavi edilmezse kaygı kötüleşebilir ve kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirme becerisine müdahale edebilir. Anksiyete belirtileri yaşıyorsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir. Anksiyete, terapi, ilaç ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonu ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

  • Aile hekimi

Anksiyete belirtileri yaşıyorsanız, aile doktorunuz başlamak için iyi bir yerdir. İlk değerlendirmeyi yapabilirler ve gerekirse sizi bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilirler.

  • Psikiyatrist

Psikiyatrist, anksiyete de dahil olmak üzere ruh sağlığı durumlarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Semptomları yönetmeye yardımcı olmak için ilaç yazabilir ve terapi sağlayabilirler.

  • Psikolog

Bir psikolog, kaygıyı yönetmeye yardımcı olmak için terapi sağlayabilen bir akıl sağlığı uzmanıdır. İlaç yazmazlar, ancak gerekirse bir psikiyatrist ile iş birliği içinde çalışabilirler.

  • Terapist

Bir terapist, kaygıyı yönetmeye yardımcı olmak için konuşma terapisi sağlayabilen bir akıl sağlığı uzmanıdır. Lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı, danışman veya evlilik ve aile terapisti olabilirler. Ayrıca kapsamlı bir tedavi planı sağlamak için bir psikiyatrist veya aile hekimi ile iş birliği içinde çalışabilirler.

  • Nörolog

Anksiyete öncelikle bir zihinsel sağlık durumu olmakla birlikte, tıbbi müdahale gerektirebilecek fiziksel belirtiler de gösterebilir. Bazı durumlarda, anksiyete semptomlarına katkıda bulunabilecek altta yatan olası nörolojik durumları değerlendirmek için bir nöroloğa danışılabilir. Ek olarak, kaygının beyin hasarı veya nöbet bozukluğu gibi fiziksel bir durumdan kaynaklandığı durumlarda bir nörolog yer alabilir.

  • Endokrinolog

Hormonal dengesizlikler, özellikle hipertiroidizm veya adrenal yetmezlik gibi hormonal bozukluklarda anksiyete belirtilerine katkıda bulunabilir. Bir endokrinolog, anksiyete semptomlarına katkıda bulunabilecek hormonal bozuklukları teşhis edip tedavi edebilen bir uzmandır.

  • Geleneksel Tıp Uygulayıcısı

Geleneksel tıbbi tedavilere ek olarak, kaygısı olan bazı kişiler tedavi planlarını tamamlamak için tamamlayıcı veya alternatif tedaviler arayabilir. Bazı tamamlayıcı terapilerin kaygıyı yönetmek için yararlı olabilse de tıbbi tedavinin yerine kullanılmaması gerektiğini not etmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye