Ülser İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Ülser İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Karın ağrısı, mide bulantısı veya kusma gibi ülser belirtileri yaşıyorsanız, tıbbi yardım almalısınız. Aile doktorları sıklıkla ülserleri teşhis edip tedavi edebilirken, gerekirse sizi bir uzmana sevk edebilirler.

  • Aile Hekimi

Bir aile hekimi, ülseriniz olduğundan şüpheleniyorsanız, genellikle ziyaret etmeniz gereken ilk sağlık kuruluşudur. Fizik muayene yapabilir, tıbbi geçmişinizi alabilir ve durumunuzu teşhis edip yönetmenize yardımcı olacak testler isteyebilirler. Ayrıca ülser semptomlarını tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilirler.

  • Gastroenterolog

Aile hekiminiz, daha karmaşık bir ülseriniz olduğundan veya belirtilerinizin ilk tedaviyle düzelmediğinden şüphelenirse, sizi bir gastroenteroloğa sevk edebilir. Bu uzmanlar sindirim sisteminde ileri düzeyde eğitime sahiptir ve ülserleri teşhis etmek ve tedavi etmek için endoskopi gibi ek testler yapabilirler.

  • Genel Cerrahi

Nadir durumlarda ülserler ameliyat gerektiren komplikasyonlara neden olabilir. Böyle bir durumda, aile hekiminiz veya gastroenteroloğunuz sizi bir genel cerraha sevk edebilir. Bu uzmanlar, etkilenen dokuyu çıkarmak veya mide veya ince bağırsakta bir perforasyonu onarmak gibi cerrahi prosedürleri uygulayabilirler.

  • Naturopatik Doktor

Bazı insanlar ülserler için doğal veya bütünsel tedavileri keşfetmeyi tercih eder. Bu durumlarda, bir natüropatik doktora danışılabilir. Bu sağlık hizmeti sağlayıcıları, ülserlerin yönetilmesine yardımcı olmak için bitkisel ilaçlar, diyet değişiklikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi doğal iyileştirme yöntemlerine odaklanır. Naturopatik tedaviler bazı insanlar için etkili olsa da bunların geleneksel tıbbi bakımın yerine geçmediğini unutmamak önemlidir.

  • Endokrinolog

Nadir durumlarda, ülserlere hormonal dengesizlik nedeniyle aşırı asit üretimi gibi altta yatan bir tıbbi durum neden olabilir. Bundan şüpheleniliyorsa, doktorunuz sizi bir endokrinoloğa sevk edebilir. Bu uzmanlar endokrin sistem konusunda uzmanlığa sahiptir ve ülser gelişimine katkıda bulunabilecek hormonal dengesizliklerin belirlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

  • Psikiyatrist veya Psikolog

Stres, ülserler için yaygın bir tetikleyicidir ve stresi yönetmek tedavinin önemli bir parçasıdır. Ülserinizin gelişmesinde stres veya kaygı önemli bir faktörse, doktorunuz sizi psikiyatrist veya psikolog gibi bir akıl sağlığı uzmanına sevk edebilir. Bu uzmanlar, ülser semptomları üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek stresi yönetmeye ve genel ruh sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için danışmanlık ve terapi sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye