Anal kaşıntı (pruritus ani), perianal bölgenizi etkileyen, genellikle geceleri veya bağırsak hareketinden sonra etkinliğini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Nedenleri arasında kötü anal hijyen, alerjiler, belirli yiyecek ve içeceklerin çok sık tüketilmesi yer alabilir. Tedaviler arasında kremler, merhemler, ilaçlar ve ev ilaçları bulunur.

Anal Kaşıntı Nedir?

Anal kaşıntı (pruritis ani), anal bölgenizde kaşıntıya neden olan bir cilt (dermatolojik) durumudur. Kaşıntı geceleri veya büyük tuvalet yapıldıktan sonra belirginliğini gösterebilir. İki tür anal kaşıntı vardır. Bunlar;

 • Primer (İdiyopatik) Pruritis Ani: Bu tip anal kaşıntının belirgin bir nedeni yoktur. Kaşıntı Ani’nin en yaygın türüdür.
 • İkincil Pruritis Ani: Bu tip anal kaşıntının birçok farklı nedeni olabilir. Nedenleri arasında enfeksiyonlar, sistemik hastalıklar, kontakt dermatit ve diğer dermatolojik durumlar yer alabilir.

Anal Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Anal kaşıntı herkesi etkileyebilir. Anal kaşıntı belirtileri;

 • Kaşıntı.
 • Tahriş.
 • Yanma hissi.
 • Hafif ya da sürekli ağır ağrı.
 • Anüsünüzün üzerinde veya çevresinde kalın veya kösele deri şeklinde görülür.

Anal Kaşıntıya Ne Sebep Olur?

Perianal bölgenizdeki cilt oldukça hassastır. Kokulu sabunlar, tozlar, losyonlar, kremler ve merhemler alerjik reaksiyona neden olabilir. Ayrıca bölgeyi temizlemek için sert tuvalet kağıdı, sert bir bez veya sıcak su kullanırsanız cildinizi tahriş edebilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacı karşılandıktan sonra anüsün iyice temizlenmesi önemlidir. Anüsünüzün kıvrımlarında dışkı kaldığında perianal bölgeniz kaşınabilir. Ne sıklıkla tuvalete çıktığınız da anal kaşıntı tanısında rol oynayabilir. Haftada üç veya daha az tuvalete çıkıyorsanız, sürekli kabızlık ya da ishal yaşıyorsanız anal kaşıntı yaşamanız daha olasıdır.

Ne yediğiniz ve içtiğiniz de anal kaşıntıya neden olabilir. Örneğin;

 • Çok fazla süt ürünleri tüketmek.
 • Karbonatlı içecekler.
 • Çok fazla kafeinli içecekler tüketmek. (Kahve, çay ve gazoz)
 • Asitli veya baharatlı yiyecekler (Domates, narenciye, acı biber ve çiğ sarımsak) kaşıntıya sebep olabilir.

İç çamaşırlarınız bu bölgedeki cildi etkiler. Dar iç çamaşırı veya pantolonlar, ısıyı ve nemi (ter) anüsün etrafına hapsederek kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

Bunun yanı sıra Anal kaşıntı nedenleri diğer bir hastalığı işaret ediyor olabilir. Bunlar;

 • Hemoroid

Hemoroid, anüs ve rektumunuzun içinde ve dışında oluşan şişmiş, genişlemiş damarlardır. Anüsünüzün dışındaki büyük hemoroidler (dış basur), tuvaleti kullandıktan sonra temizlenmeyi zorlaştırabilir. Rektumunuzdaki hemoroidler (iç hemoroidler) cildinizi tahriş edebilen, kanamaya veya anüse (dışkıda kirlenme veya idrar kaçırma) neden olabilir.

 • Maya Enfeksiyonları

Candida adı verilen bir mantar gövdesi maya enfeksiyonlarına neden olur. Maya bir mantar türüdür ve candida belirli bir maya türüdür. Maya enfeksiyonları vajinada veya anüste başlayabilir. Ayrıca bu bölgelerde cildinizde renk bozulmasına, şişmeye, küçük kesiklere ya da çatlaklara neden olabilirler.

 • Anal Fissürler

Anal fissürler, anüsün veya anal kanalın astarındaki yırtıklardır. Bölgede travma, anal fissürlerin önde gelen nedenidir.
Travma; kabızlık, tuvalet yaparken ıkınma, uzun süreli ishal, anal seks veya anal gerilmeyi içerebilir.

 • HPV ve Siğiller

İnsan papilloma virüsü (HPV), cinsel organlarınızın yanı sıra rektum ve anüsünüzü de etkileyebilen çok yaygın bir virüstür. HPV genital siğillere neden olur.

Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür (STD). Hastalık, cinsel organlarınızın ve perianal bölgenizin içinde, çevresinde küçük yumruların (siğillerin) oluşmasına neden olur. Genital siğiller ayrıca hafif kanamaya, rahatsızlığa ve yanma hissine neden olabilir

 • Kıl Kurdu

Pinworms (iplik kurdu) küçük beyaz veya açık gri solucanlardır. Pinworms’ler birer parazittir, yani büyüyüp çoğalabilmeleri için besin almak için diğer canlılara (konakçılara) bağımlıdırlar. Parazitler konaklarına zarar verir. Pinworms, enfekte kişilerin bağırsaklarında ve rektumlarında yaşar.

Geceleri yumurtalarını anüsün çevresine bırakır ve bu da bölgenin kaşınmasına neden olur. Anal kaşıntının tedavisi, teşhise göre değişiklik göstermektedir.