KURUMSAL

Egepol Hastaneleri

KurumsalPolitikalarımız / İnsan Kaynakları

Egepol Hastaneleri

Güvenliğiniz için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hastaneye yatış işlemleri yapılırken kullanılmakta olan ilaçları hekim ve hemşirelere bildirerek teslim etmeniz ve kullanım şeklini belirtmeniz tedavinin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Hastalarımızın ilaçlarını doğru bir şekilde alması tedavi sürecinin en önemli parçasıdır. Bu amaçla sorumlu hemşireniz tarafından ilaçlar uygulanırken, hasta bilekliğinden doğrulamanın yapıldığından emin olunuz.

Bilinen herhangi bir ilaç veya gıda alerjisi varsa tedaviye başlamadan önce hekim ve hemşirenizi bilgilendirmeniz hayati önem taşımaktadır.

Size/yakınınıza uygulanacak operasyon ve/veya tedavi hakkında hekiminizden detaylı bilgi almanız önemlidir.

Tedavinizle ilgili tüm bilgileri aldığınızdan emin olunuz, hekim ve hemşirenize soru sormaktan çekinmeyiniz.

Tanı, tedavi, bakım ve taburculuk işlemleri sırasında alınacak tüm kararlarda hekiminizin sizi ve yakınınızı da sürece dahil edeceğini unutmayınız.

Hastanemizde bulunduğunuz süre boyunca sağlıkla ile ilgili yaşadığınız tüm sorunları hekim ve hemşirelerinize iletmekten çekinmeyiniz.

Enfeksiyon kontrolü bir hastanenin en hassasiyet gösterdiği konudur. Zira dikkatsiz davranılması sonucu ortaya çıkabilecek durum tüm hastalarımızın sağlığını tehdit edebilir. Bu sebeple hastanemizde geçirdiğiniz süre boyunca aşağıda belirttiğimiz tavsiyelere dikkat etmenizi önemle rica ederiz:

Ellerin düzgün bir şekilde yıkanması enfeksiyonların önlenmesinde en önemli unsurdur. Bu nedenle ellerinizi sık sık ve uygun şekilde yıkamaya dikkat ediniz. Her türlü uygulama öncesi el temizliğini sağlamakla yükümlü olan sağlık personelimizin hatalı bir uygulamasıyla karşılaşırsanız uyarıda bulunmaktan çekinmeyiniz. Ellerinizin temizliği için hastanemiz içerisindeki tüm bakım alanlarında ve hasta odalarında bulunan el yıkama ünitelerinden yararlanabilirsiniz. Ellerinizi;

Yemeklerden önce ve sonra,

Tuvaleti kullanmadan önce ve sonra,

Pansuman bölgesine dokunmadan önce ve sonra,

Her hasta odasına giriş ve çıkışta,

Hastanıza/kendinize kişisel bakım yapmadan önce ve sonra,

Kirli eşyalara dokunduktan sonra 15 saniye süre ile su ve sabunla yıkayınız.

Pansuman bölgenizde kızarıklık, ağrı, akıntı ve kanama varsa mutlaka hekim ve hemşirenize bilgi veriniz. Bu bölgenin temiz ve kuru kalmasına özen gösteriniz.

Yara yeri bakımının yapılmasından sağlık ekibimiz sorumludur. Bakım için lütfen sağlık çalışanlarımızdan yardım isteyiniz.

Ziyaretçilerinizin grip ve benzeri bulaşıcı herhangi bir enfeksiyonu olmadığından emin olunuz. Şüpheli durumlarda, hastalarımızın sağlığı için ziyaretçilerinizi kabul etmemenizi rica ederiz.

En büyük amacımız hastalarımızı herhangi bir enfeksiyona yakalanmadan taburcu etmektir. Ancak enfeksiyon görülmesi halinde size önerilecek olan izolasyon önlemlerine uymanız gerekecektir. İzolasyon önerileri enfeksiyonun çeşidine göre değişiklik gösterebilir, ziyaret ve refakat kısmı getirilebilir. Bu süreci en sağlıklı şekilde atılabilmeniz için hekim ve hemşirelerinizin önerilerine dikkat etmenizi önemle rica ederiz.

Politikalarımız

“Sağlığınız Gururumuzdur” sloganı ile hizmet veren kuruluşumuzda, yüreğimizdeki insan sevgisiyle sağlıklı bir toplum oluşturulmasına katkı sağlayabilmemiz için, tıbbi etik ilkelerden ödün vermeden, kurumumuzun bir şifa kapısı olarak toplumda kabul görmesini sağlamaktır.

Pandemi ve endemi döneminde yoğun bakım hastalarımızın güvenliği açısından hasta ziyaretleri kısıtlanmıştır ve hasta bilgilendirmeleri telefon aracılığıyla yapılmaktadır. Hasta yakınlarının hastalarını görebilmesi için görüntülü görüşme imkânı sağlanmıştır.

Bu çerçevede bilgilendirme broşüründe bildirilen saatlerde telefonunuzun meşgul olmamasına özen gösteriniz. Pandemi ve endemi dönemlerinde yatan hastalarımızın refakatçilerini en az 72 saat değiştirmemeye özen göstermesini ve sadece birinci derece yakınların ziyarete gelmesini rica ederiz.

Hastalarımızın refakatçi gereksinimi olup olmadığı sorumlu hekim tarafından belirlenmektedir. Hekim, hastanın sağlığını riske atmamak adına, gerektiğinde yanında refakatçi bulunmasını yasaklayabilir. Böyle bir durumda, yakınızın sağlığı için lütfen karara saygı gösteriniz.

Refakatçilerimizin hastane kurallarına uyması beklenmektedir. Kurallarla ilgili eğitim, hasta yatışı sırasında servis hemşireleri tarafından verilmektedir. Lütfen belirtilen kurallara uymaya dikkat ediniz.

Refakatçiler hastanın bakımına izin verildiği ölçüde yardım etmelidir. Refakatçinin hekim ve hemşirelerin bilgi ve önerisi dışında herhangi bir uygulama yapması hasta açısından riskli durumlara yol açabilir. Dolayısıyla hekim ve hemşirenin haberi olmadan hastanıza zarar verebilecek herhangi bir uygulamadan kaçınınız.

Refakatçi değişimi ya da hastayla ilgili sorunlarda servis hemşirelerine bilgi vermeye ve güvenliğiniz için hastane görevlileri dışındaki kişilerden yardım talebinde bulunmamaya dikkat ediniz. Her türlü ihtiyacınız için hastane personelimizden yardım isteyebilirsiniz.

Hastanede bulunduğunuz süre içerisinde kimlik kartınızı yanınızda bulundurmaya özen gösteriniz.

Hasta ve hasta yakınlarımızın sağlığı açısından, refakatçi sayısının bir kişiden fazla olmamasına dikkat ediniz.

*Yoğun Bakım Ünitelerimizde refakatçi uygulaması bulunmamaktadır.

Hasta hakları ve hasta mahremiyeti gereği yoğun bakım ünitelerimizde tedavi gören hastalarımızın birinci derecede yakınları dışında ziyaret kabul edilmemektedir. Eğer hastanın birinci derece yakını değilseniz ziyaret talebinde bulunmamanızı rica ederiz.

Lütfen hasta yakınlarına verilen bilgilendirme broşürlerinde belirtilen ziyaret saatlerine uymaya özen gösteriniz.

Hekim, hastamızın sağlığı açısından ziyaretleri yasakladıysa bu kurala uymanızı rica ederiz.

Hasta bilgilendirmeleri yoğun bakım bilgilendirme broşürlerinde belirtilen gün ve saatte Yoğun Bakım Bilgilendirme Odası’nda yapılmaktadır. Belirtilen gün ve saat bilgilerine uymanızı rica ederiz.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde sadece annelerimizin ziyaretine izin verilmektedir. Ayrıca ünitede bulunan kameralar aracılığıyla bebeğinizi her gün 19:00-19:30 saatleri arasında izleyebilirsiniz. Bebeğinizi bu saatler arasında izleyebilmeniz için bilgilendirme broşürüyle birlikte size özel verilen IP port numaranız, kullanıcı adınız ve şifrenizi kontrol etmenizi rica ederiz.

* Belirtilen tüm refakat ve ziyaret bilgileri rutin işleyiş için belirlenmiştir. Pandemi ve endemi süresince özel kurallar uygulanmaktadır.

Ziyaretler sadece 10:00- 22:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Lütfen ziyaretlerinizi bu saatler arasında geçirmeye dikkat ediniz.

Dinlenmeye ihtiyaç duyan hasta yakınınızı yormamak için ziyaret sürenizi kısa tutmaya özen gösteriniz.

Hastalarımızın sağlığını riske atmamak için ateş, öksürük, aksırık gibi şikâyetleriniz varsa lütfen ziyaretinizi erteleyiniz.

Hastanızın yemek saatinde, doktor viziti ve tıbbi bir işlem sırasında, mahremiyetine saygı göstermek adına odasında bulunmamaya dikkat ediniz.

Hastanız ile yakın temasta bulunmamanızı, yatağına oturmamanızı ve yüksek sesle konuşmamanızı rica ederiz.

Hastane ziyareti, 12 yaş altı çocukların sağlığı açısından uygun bulunmadığı için ziyarete gelirken yanınızda çocuk getirmemeye lütfen özen gösteriniz. Çocuk hastalarımızın kardeş ve arkadaşlarının ziyaretine hekim onayında ve ebeveyn eşliğinde izin verilmektedir. Hastanızın sağlığı için ziyaretinizi 10 dakikadan uzun tutmamaya özen gösteriniz.

Hasta sağlığı açısından odada aynı anda üç kişiden fazla ziyaretçi bulunmamasına dikkat etmenizi rica ederiz.

Hastanızın sağlığını herhangi bir enfeksiyon bulaşma ihtimaline karşı riske atmamak için odaya canlı çiçek kabul edilmemektedir. Hastalarımıza getirdiğiniz çiçekleriniz güvenlik birimimiz tarafından muhafaza edilmekte ve taburculuk sırasında hastalarımıza teslim edilmektedir.