Dermatoloji

Dermatoloji olarak bilinen da Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümü; saç, tırnak, cilt, ağız içi organları ve cinsel yollarla bulaşan tahliye tanısını koyan, tedavi ve takibini gerçekleştiren tıp dalıdır. İzmir Egepol Hastanesi olarak Dermatoloji (Cildiye) polikliniğimizde uzman doktorlarımızla hizmet vermekteyiz.

Tanı yöntemleri nelerdir?

Günümüzde kullanılan pek çok modern tanı yöntemi sayesinde cilt hastalıklarının tanısı kolaylıkla konulabilmektedir. Dermatoloji Bölümümüzde kullanılan tanı yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Direkt mikroskobik inceleme: Mantar, bakteri ve akar enfeksiyonları ile saç hastalıklarında, deriden alınan örneklerin mikroskop altında incelenerek hızlı tanı konulmasını sağlar.
  • Wood ışığı incelemesi: Melazma olarak adlandırılan kahverengi yüz lekeleri, doğumsal lekeler, ala hastalığı (vitiligo) ile mantar ve bakteriyel enfeksiyonların tanısında kullanılır. Normalde çıplak gözle görülemeyen bazı lekelerin, hastalığa özgü renk ve floresans ışığı yardımıyla saptanmasına imkân tanır.
  • Dermoskopik inceleme: Benlerin (nevüs), ciltteki damarsal oluşumların (telenjektazi, hemenjiom) ve deri kanserlerinin dermoskop adı verilen özel büyüteç yardımıyla incelenmesidir. Bu yöntem cilt kanserlerinde erken tanıyı kolaylaştırmaktadır.
  • Biyopsi: Dermatolojik muayene yeterli olmadığında, lokal anesteziyle deriden parça alınması işlemidir. Alınan parça patolojik olarak incelendikten sonra hastalığın tanısı konulur.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Deri hastalıklarında tedavi, ilaç ya da lokal anestezi yardımıyla cilt hastalıklarının tedavisine yönelik tıbbi cihazlarla gerçekleştirilebilmektedir. Dermakozmetik yöntemler de tedavi şekillerinden biridir.

Dermatoloji Bölümümüzde cilt hastalıklarının yanı sıra deneyimli hekimlerimiz tarafından uygulanan dermakozmetik yöntemlerle, yaşlanmayla birlikte deride oluşan değişimler, güneş lekeleri, akne izleri ve çatlaklar tedavi edilmekte, güneş ışınlarının zararlı etkisinden korunma konusunda danışmanlık hizmeti verilmektedir.

  • Radyofrekans elektrokoterizasyon: Siğillerin, bazı uygun deri kist ve tümörlerinin lokal anesteziyle estetik olarak tedavisidir.
  • Kriyoterapi (sıvı nitrojen-buz tedavisi): Deri yaşlanmasına bağlı olarak oluşan lezyon, et beni ve siğiller sıvı nitrojen uygulamasıyla tedavi edilir.
  • Debridman ve yara bakımı: Nasır, siğil ve deri ülserlerinde ölü dokunun temizlenerek bakımının yapılmasıdır. Genellikle ağrısızdır ancak gerektiğinde lokal anestezi uygulanabilir.
  • Lezyon içi enjeksiyonlar: Patolojik yara iyileşmesine bağlı izlerde, akne ve saçkıran hastalığında lezyonlu deriye kortikosteroid ilaçların enjekte edilmesidir.
Videolar

Akne Tedavisi

Kıl kökleri ile yağ bezeleri tıkanması sonucu sivilceye sebep olan cilt durumuna akne denmektedir. 

Detaylı Bilgi

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayaklarda kırmızı döküntülere ve kaşıntıya sebep olan mantar enfeksiyona ayak mantarı denir.

Detaylı Bilgi

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığının nedeni bilinmese de pek çok organı etkileyebilmektedir.

Detaylı Bilgi

Egepol Cerrahi Hastanesi