Anemi İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Anemi İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Anemi, kanda sağlıklı kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliği ile karakterize edilen bir durumdur. Altta yatan nedene bağlı olarak, anemi çeşitli tıp uzmanları tarafından tedavi edilebilir. Genel olarak, anemi için ilk temas noktası, ilk değerlendirmeyi yapabilen ve daha fazla teşhis testi önerebilen bir aile hekimidir. Kansızlığın nedenine ve ciddiyetine bağlı olarak, ileri değerlendirme ve tedavi için bir hematolog, gastroenterolog veya jinekoloğa danışılabilir. Bazı durumlarda, bir tedavi planı geliştirmeye bir beslenme uzmanı veya diyetisyen de dahil olabilir.

  • Aile Hekimi

Aile hekimleri genellikle anemi için danışılacak ilk tıp uzmanlarıdır. Aneminin nedenini ve ciddiyetini belirlemek için fizik muayene yapabilir, tıbbi geçmişi gözden geçirebilir ve kan testleri isteyebilirler. Sonuçlara bağlı olarak, ileri değerlendirme ve tedavi için hastaları bir uzmana yönlendirebilirler.

  • Hematolog

Bir hematolog, kan hastalıklarının tanı ve tedavisinde uzmandır. Anemi, orak hücreli anemi veya talasemi gibi bir kan bozukluğundan kaynaklanıyorsa, ileri değerlendirme ve tedavi için bir hematoloğa danışılabilir.

  • Gastroenterolog

Bir gastroenterolog, sindirim sistemi uzmanıdır. Anemiye gastrointestinal kanama neden oluyorsa, ileri değerlendirme ve tedavi için bir gastroenteroloğa danışılabilir. Kanamanın kaynağını belirlemek ve tedavi sağlamak için endoskopi veya kolonoskopi gibi işlemler yapabilirler.

  • Jinekolog

Bir jinekolog, kadın üreme sistemi uzmanıdır. Kansızlık, ağır regl kanaması veya hamilelikten kaynaklanıyorsa ileri değerlendirme ve tedavi için bir jinekoloğa danışılabilir. Altta yatan durumu yönetmek için hormon tedavisi sağlayabilir veya cerrahi prosedürler önerebilirler.

  • Diyetisyen veya Beslenme Uzmanı

Özellikle durum demir eksikliği anemisi gibi bir beslenme eksikliğinden kaynaklanıyorsa, anemi tedavisine bir beslenme uzmanı veya diyetisyen dahil olabilir. Hastanın demir seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olmak için diyet önerileri sağlayabilir ve bir beslenme planı geliştirebilirler. Bu, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, fasulye ve koyu yapraklı yeşillikler gibi demir açısından zengin gıdaların alımını artırmayı içerebilir.

  • Kardiyolog

Kalbin oksijen açısından zengin kanı vücuda pompalamak için daha fazla çalışması gerektiğinden, anemi kalp sağlığını etkileyebilir.

  • Onkolog

Bazı durumlarda anemiye, kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi kanser tedavisi neden olabilir. Bu durumlarda, kanser tedavisi sağlamak ve anemiyi yönetmek için hastanın bakımına bir onkolog dahil olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir