Astım İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Astım İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Astım, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen kronik bir solunum rahatsızlığıdır. Hava yollarının iltihaplanmasına ve daralmasına neden olan, öksürme, hırıltı ve nefes darlığı gibi semptomlara yol açan bir durumdur. Sizin veya sevdiğiniz birinin astımı olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız önemlidir.

  • Aile Hekimi

Astım için ziyaret etmeniz gereken ilk doktor aile doktorunuzdur. Astım da dahil olmak üzere çoğu tıbbi durum için genellikle ilk temas noktasıdırlar. Aile hekiminiz fizik muayene yapabilir, tıbbi geçmişinizi gözden geçirebilir ve gerekirse sizi bir uzmana yönlendirebilir.

  • Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Pulmonolog, astım dahil olmak üzere solunum rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp uzmanıdır. Aile hekiminiz astımınız olduğundan şüphelenirse, daha ileri değerlendirme ve tedavi için sizi bir göğüs hastalıkları uzmanına sevk edebilir.

  • Alerji Uzmanı/İmmünolog

Astımınız alerjiler veya altta yatan bir bağışıklık sistemi bozukluğu tarafından tetikleniyorsa, ihtiyacınız olan uzman bir alerji uzmanı/immünolog olabilir. Astım semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olmak için alerji testi yapabilir ve immünoterapi gibi tedavi seçenekleri sağlayabilirler.

  • Acil Servis

Siz veya sevdiğiniz biri ciddi astım semptomları yaşıyorsa, derhal acil tıbbi yardım almanız önemlidir. Şiddetli astım atakları yaşamı tehdit edebilme ihtimalinden dolayı acil tedavi gerektirebilir. Acil servis bu gibi durumlarda gidilecek en uygun yerdir. Acil servis doktorları, semptomlarınızı yönetmenize ve daha fazla komplikasyonu önlemenize yardımcı olmak için acil tedavi sağlayabilir.

  • Çocuk Doktoru

Astım çocuklarda sık görülen bir durumdur. Çocuğunuz astım semptomları yaşıyorsa, bir çocuk doktorundan tıbbi yardım almanız önemlidir. Çocuk doktorları çocukların bakımında uzmanlaşmıştır ve fizik muayene yapabilir, çocuğunuzun tıbbi geçmişini gözden geçirebilir ve semptomlarını yönetmeye yardımcı olacak tedavi seçenekleri sağlayabilir. Astım için bir çocuk doktoruna gittiğinizde, muhtemelen çocuğunuzun solunumunu ve akciğer fonksiyonunu değerlendirmek için fizik muayene yapacaklardır. Ayrıca çocuğunuzun tıbbi geçmişini de sorabilirler.

  • Astım Hemşiresi

Bir hemşire, astımın eğitimi ve yönetimi konusunda uzmanlaşmış kayıtlı bir hemşiredir. Uygun inhaler tekniği, astım tetikleyicileri ve ilaç yönetimi konusunda eğitim verebilirler. Astımınız varsa, durumunuz ve onu etkili bir şekilde nasıl yöneteceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir hemşire görmek yararlı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir