İnme (Felç) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnme (Felç) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Beyin damar hastalıkları, beyin damarlarının tıkanması ya da kanaması sonucu ortaya çıkan merkezi sinir sistemi bozukluklarıdır. Halk arasında inme ya da felç olarak da bilinir.

İnme (Felç) kimlerde görülür?

Erkeklerde ve ileri yaşlarda daha sık görülmektedir. Hastalığın sebepleri arasında genetik faktörlerin yanı sıra hipertansiyon, diyabet ve hiperlipidemi gibi değiştirilebilir risk faktörleri de bulunmaktadır. Ayrıca sigara ve aşırı alkol kullanımı ile obezite de inme riskini artıran faktörlerdir.

İnme (Felç) nasıl meydana gelir?

Beyindeki nöronlar kan yoluyla taşınan oksijenle beslenmektedir. Bir sinir hücresinin doğrudan kanla teması ise o hücrenin ölmesine yol açar. Beynin bir kısmına oksijen bakımından zengin kan akışını engellendiğinde beyin hücreleri birkaç dakika sonra ölmeye başlar. Bunun sonucunda kişi, hareket etme, konuşma, algılama, görme gibi bazı fonksiyonları yerine getiremez hale gelir.

İnme (Felç) belirtileri nelerdir?

En sık görülen belirtiler; ani ortaya çıkan, vücudun bir tarafında güçsüzlük, uyuşukluk, konuşma bozuklukları, yüz felci, görme bozuklukları gibi şikayetlerdir. Daha ağır olgularda bilinç kaybı gibi bulgular görülür.

Tanı yöntemleri nelerdir?

İnme tanısının konulmasını sağlayan en önemli yöntem beynin görüntülenmesidir. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve MR ile beyindeki damarda tıkanma mı yoksa kanama mı olduğu anlaşılır.

İnme (Felç) tedavi yöntemleri nelerdir?

İnmelerde, meydana gelen bulguların rehabilitasyonu ve sekonder koruma yani hastanın bir daha inme geçirmesini önlemek en önemli önceliklerdir. Ayrıca erken dönemde damar açıcı tedaviler de uygulanabilmektedir.
İnmeden hemen sonraki ilk üç-beş saatlik zaman dilim hayati önem taşımaktadır. Eğer yanınızdaki kişinin inme geçirdiğini düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden 112 Acil Servis’i aramalısınız.

Prof. Dr. Sibel ALTINAYAR

Nöroloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir