Covid-19 Döneminde Sık Görülen Kas İskelet Sistemi Problemleri

Covid-19 Döneminde Sık Görülen Kas İskelet Sistemi Problemleri

Koronavirüs başta solunumsal olmak üzere, fiziksel, psikolojik ve yaygın sistemik işlev bozukluklarına yol açan oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın insandan insana çok hızlı bir şekilde yayıldığının anlaşılması üzerine tüm dünya sosyal izolasyon ve karantina zorunluluğu getirdi. Bunun üzerine evlerine kapanmak zorunda kalan insanlar günün rutin hareketliliğinden uzaklaşmak zorunda kaldı.

Hareketsizlik insan sağlığında ne gibi sorunlara yol açar?

Hastalık geçirilmese bile sürekli ev içinde hareketsiz kalmak ve telefon, tablet, bilgisayar, televizyon başında uzun süre hareket etmeden durmak birçok postür sorununa, fıtık oluşumuna ya da varolan rahatsızlıkların nüksetmesine, ağrı ve kas gücü kaybı şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Hastalığı geçiren kişilerde ise uzun süre yatmaya bağlı olarak kaslarda güçsüzlük, ağrılar, solunum sıkıntıları, denge problemleri görülmektedir. Hastalık ağır seyredip hasta yoğun bakım ve entübasyon sürecine girdiyse bu problemler daha ağır sonuçlara yol açmaktadır. Bu hastalarda solunum sıkıntıları, nefes darlığı, nefes nefese kalma çabuk yorulma gibi problemlerle de karşılaşılmaktadır.

Karantina sürecinde bu sorunlardan korunmak için ne yapmalı?

Bu süreçte kas iskelet sorunu yaşanmaması için tüm bireylerin düzenli ve kişiye özel egzersiz programlarını takip etmesi gerekmektedir. Covid-19 hastalığını atlatmış bireyler hastalığın yol açtığı kas gücü kaybı, ağrı, solunum sıkıntıları gibi şikayetleri atlatabilmek için kişiye özel egzersizlerden (solunum egzersizleri, aşamalı aerobik ve direnç ezgersizleri) oluşan rehabilitasyon programlarından olumlu sonuçlar almaktadır.

Uzm. Dr. Tufan ÖZDEM

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir