Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karpal tünel, el bileğinden avuç içine uzanan dar bir kanaldır. Karpal tünel sendromu, buradan geçen median sinirin baskı altında kalması sonucu oluşur.

Neden meydana gelir?

Bazı hareketlerin sık sık tekrar edilmesi karpal tünel sendromunun oluşumuna yol açar. Ayrıca hipotiroidi, romatoid artirit, hipertansiyon, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, el bileğinde gelişen bazı travmalar karpal tünel sendromunun sebeplerindendir. Kadınlarda hamilelik döneminde ortaya çıkabilir ancak geçicidir.

Belirtileri nelerdir?

Karpal tünel sendromunda sinir sıkışması sonucu, küçük parmak haricinde özellikle bir, iki ve üçüncü parmaklara doğru dağılan ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluk hissedilir.

Tanısı nasıl konulur?

Yaklaşık 10 dakika süren elektromiyografi (EMG) testiyle karpal tünel sendromunun kesin tanısı konulabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Rahatsız bölgeyi dinlendirmek ve soğuk kompres yapmak faydalıdır. Ayrıca kortikosteroid enjeksiyonlar, bileği sabitlemek için statik el bileği ortezlerinin kullanılması, derin ve yüzeyel ısıtıcılarla elektropinin uygulandığı fizik tedaviyle kasların güçlendirilmesi de etkili yöntemlerdir. Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda cerrahi seçenek göz önünde bulundurulur.

Uzm. Dr. Tufan ÖZDEM

Fizik Tedavi Rehabilitasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye