Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nedir?

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nedir?

Kepçe kulak doğuştan kaynaklanır ve kulakta en yaygın görülen şekil bozukluğudur. Kulağın kepçe kısmındaki kıkırdak kıvrımın yeterince gelişmemesinden kaynaklanır. Kıkırdak bölgesi yeterince gelişemeyince kafatasıyla arasındaki açı genişler ve bu durum kulağın dışa doğru çıkık olmasına yol açar. Kepçe kulak kendi kendine düzelmez, ameliyat gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Kimlere Yapılır?

Kepçe kulak, sağlık açısından herhangi olumsuz bir etkiye yol açmaz. Ancak görünüm olarak kişileri rahatsız edebilir. Kepçe kulağa sahip kadınlar kulağını saçlarıyla kapatabilirken kısa saçlı erkekler böyle bir şansa sahip değildir. Bu ameliyat, kepçe kulağa sahip olan ve bu durumdan rahatsız olan kişilere yapılır. Ameliyatın 18 yaşından sonra yapılması tavsiye edilir. Emziren kadınlara da kepçe kulak ameliyatı yapılması önerilmemektedir.

Kepçe kulak düzeltilebilir mi?

Kepçe kulak, eğer kişi altı yaşından küçükse ameliyat dışı yöntemlerle düzeltilebilir. Ancak altı yaşından sonra düzeltilmesi sadece ameliyatla gerçekleştirilebilir. Kepçe kulak ameliyatında kişinin kulaklarıyla kafatası arasındaki mesafenin makul seviyeye ulaştırılması hedeflenir.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

Ameliyat lokal ya da genel anesteziyle gerçekleştirilir. Genel anestezi hem hasta hem de hekim açısından ameliyat şartlarını daha konforlu hale getirir. Ameliyat esnasında kulağın arka bölümünde bir kesi açılır ve kulağın kepçe şeklini almasına yol açan fazla deri ile kıkırdak doku çıkarılır. Bu işlemin ardından kulak kafaya daha yakın olacak şekilde pozisyonlandırılır. Dikiş ve pansuman uygulanarak kulak bölgesi kapatılır.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

 • Halen kullandığınız ilaçlar konusunda hekiminizi bilgilendirin.
 • Ameliyat öncesi yapılması gereken kan tahlillerini son güne bırakmayın.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ameliyattan bir hafta önce ara verin.
 • Sigara kullanıyorsanız ameliyattan iki hafta önce içmeyi bırakın.
 • Ameliyattan altı saat önce yeme içmeyi kesin. Suyu en az seviyede tüketin.

Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) ne kadar sürer?

Kepçe kulak ameliyatları genellikle 1-1,5 saatte tamamlanır. Ancak kulağa farklı bir estetik müdahale daha gerçekleştirilecekse ameliyatın süresi biraz daha uzar.

Ağrılı bir ameliyat mıdır?

Ameliyattan sonra hafif ağrı olur. Ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınır. Hastanın günlük hayatını etkileyecek kadar ciddi bir ağrı meydana gelmez.

Ameliyat sonrası beni neler bekliyor?

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastanede yatmaya gerek kalmaz. Ameliyattan sonra üç hafta boyunca başa bir bant takılması gerekir. Ameliyattan üç ve 15 sonra kontrol ve pansuman gerekir. Dikiş almaya gerek yoktur. Ameliyat bölgesinde ödem ve morlukların oluşması normaldir. Ödem ve morluklar ameliyattan 3-4 gün sonra yok olmaya başlar.

Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

 • Hekim tarafından takmanız istenen bandı başınızdan çıkarmayın.
 • Verilen ilaçları düzenli kullanın.
 • Morluk ve ödemi azaltmak için ameliyattan sonra 3-4 gün başınız yukarıda kalacak şekilde uyuyun.
 • Ameliyattan üç gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra bir ay ağır spor yapmayın.
 • Kulak bölgenizin darbe almasına yol açabilecek hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçının.

Ameliyattan sonra dikiş izi kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatının avantajı kesinin kulak arkasına uygulanmasıdır. Dolayısıyla ameliyat sonrası oluşacak iz görünür bir bölgede değildir ve kişiyi rahatsız etmez. İz, ameliyatın üzerinden zaman geçtikçe neredeyse yok olur.

Ameliyat için en uygun dönem ne zamandır?

Kepçe kulak ameliyatları her mevsim gerçekleştirilebilir. Ancak yaz ayları dışındaki dönem ameliyat sonrasının daha konforlu geçirilmesini sağlar.

Normal hayata ne zaman geri dönebilirim?

Eğer ağır bir iş yapmıyorsanız ameliyattan üç gün sonra işe, bir ay sonra da normal hayata dönebilirsiniz.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir