Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinen hemoroid, makatın çevresindeki damarların şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Sağlıklı hemoroidler bir damar yumağı oluşturarak makatın tam olarak kapanmasına yardımcı olurlar. Makat öncelikle içteki kapatıcı kas ile kapanır. Diğer bir deyişle sızdırmaz hale gelir.

Kas üzerindeki hemoroid yastıkçığı gaz, mukus ve sulu dışkının bağırsak içinde tutulmasını sağlar. Yaşamı boyunca insanların pek çoğunda bu yastıkçıkların büyüdüğü ve söndüğü görülür. Hemoroid, sağlık için ciddi bir problem oluşturmasa da hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve ciddi ağrılara yol açabilen bir hastalıktır.

Hemoroid kimlerde görülür?

Çok yaygın bir rahatsızlık olan hemoroid, 50 yaşın üzerindeki erkek ve kadınların yarısından fazlasında görülmektedir. Nüfusun yaklaşık yüzde 80’i hayatında en az bir kez hemoroid sorunuyla uğraşmıştır.

Hemoroid neden oluşur?

Karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıkları, lifli gıdaların az tüketilmesi, yeterince su içilmemesi, hareketsiz yaşam tarzı ve tüm bunların sonucunda sürekli kabızlık ve ıkınmak zorunda kalmak hemoroidin en önemli sebebidir. Bunların dışında ishal, prostat büyümesi, gebelikte kabızlık, doğum sırasında ıkınmak, ailevi yatkınlık da hemoroidin oluşumuna yol açan sebeplerdir.

Belirtileri nelerdir?

Makatta kanama, anüs çevresinde şişlik, sertlik, kaşıntı, rahatsızlık hissi, ıkınırken acı ve ele gelen memeler hemoroidin belirtileridir.

Hemoroid nasıl tedavi edilir?

İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılan hemoroidlerin tedavisi hastalığın evresine göre belirlenir. Hemoroidlerin evrelerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Birinci evre: Başlangıç evresidir. Genellikle kanar ama makattan dışarı sarkmaz. İlaçla tedavi, beslenme şeklinde değişiklik ve bol su tüketimi yeterlidir.
  • İkinci evre: Ikınma ve büyük tuvalet yapma sırasında makattan dışarı doğru çıkar. Daha sonra eski pozisyonunu alır.
  • Üçüncü evre: Kendiliğinden ya da ıkınmayla makattan dışarı doğru çıkar, eski pozisyonuna el yardımıyla döner.

İkinci ve üçüncü evde hemoroidlerin tedavisi ameliyatla gerçekleştirilir. Ameliyatta fazlalık olan doku kesilerek alınır. Geleneksel yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlarda ağrı ve komplikasyonlara yol açabilir.

Merhemlerle tedavi edilir mi?

Çoğunlukla utanıldığı için doktora gitmeye çekinen hastalar çeşitli kremlerle hemoroidi tedavi etmeye çalışır. Ancak bu kremler ağrıları azaltsa da kalıcı bir çözüm sağlamaz. Şikayetler bir süre sonra yeniden başlar. Kan görüldüğü zaman mutlaka tedavi edilmelidir. Tıbbi tedavinin hedefi, hastalıklı hemoroid belirtilerinin minimal girişimlerle mümkün olduğunda yok edilmesidir.

Yeni lazerle hemoroid tedavisi (LHP) nedir?

Kansız ve bıçaksız bir yöntem olan LHP; etkili, güvenli, hızlı ve ağrısız bir yöntemdir. İkinci ve üçüncü evre hastalar için uygun olan ve açık cerrahiye alternatif olarak ortaya çıkan bu yöntem lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Küçük bir kesi yapılarak ince bir lazer yardımıyla içten, makat cildine zarar verilmeksizin hemoroid büzüştürülür. Bu tedavinin sonunda bölgede sadece çok küçük bir yara olur. İşlem beş dakikada tamamlanır. Lazerin isabetli ve derinlemesine etkisi sayesinde büyümüş olan hemoroidler kan dolaşımından ayrılır. LHP tedavisinden hemen sonra kanamalar durur ve hemoroidler büzüşmeye başlar.

LHP yönteminin avantajları nelerdir?

  • Geleneksel cerrahinin aksine kesi olmaz ve doku alınmaz.
  • Hemoroid düğümlerinde isabetli bir doku azaltılması gerçekleşir.
  • Sıvı tutma kabiliyeti en yüksek seviyede korunur.
  • Makat kası, cildi ve dokusu mümkün olan en iyi şekilde korunur.
  • Hasta, geleneksel cerrahi yönteme göre çok daha hızlı iyileşir.

LHP tedavisinden sonra beni neler bekliyor?

İşlemden sonra herhangi bir ağrı ya da kanama olmadığından hasta aynı gün normal hayatına geri dönebilir. İşlemden sonra bir süre makat bölgesinin temizliğine dikkat etmek gerekir.

Op. Dr. Mustafa ATAK

Genel Cerrahi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir