Raşitizm İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Raşitizm İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

D vitamini, kalsiyum veya fosfat eksikliği nadir görülen raşitizme neden olur. Kemikleri zayıflatır ve yumuşatır, şekil bozukluklarına ve kırıklara neden olur. Çocuk doktorları ve aile doktorları genellikle raşitizmi teşhis eder ve tedavi eder. Durum şiddetli veya karmaşıksa, daha ileri değerlendirme ve tedavi için bir endokrinolog, ortopedist veya pediatrik romatologa yönlendirilebilirsiniz.

  • Raşitizm Teşhisi

Raşitizm teşhisi fizik muayene, semptom incelemesi ve laboratuvar testleri ile konur. Tıbbi, aile ve beslenme öyküsü bir doktor tarafından incelenecektir. Kan testleri D vitamini, kalsiyum, fosfat ve diğer mineralleri ölçebilir. Röntgen kemik yoğunluğunu ve yapısını değerlendirir. Genetik bir test veya kemik biyopsisi tanıyı doğrulayabilir.

  • Raşitizm Tedavisi

Raşitizm tedavisi nedene ve ciddiyetine bağlıdır. D vitamini ve kalsiyum takviyesi- oral veya intravenöz – ana tedavidir. Fosfat takviyeleri veya diğer ilaçlar reçete edilebilir. D vitamini, kalsiyum ve diğer besinler diyet değişiklikleri yoluyla arttırılabilir. Raşitizm hastaneye yatmayı veya ameliyat gerektirebilir.

  • Raşitizm Önleme

Sağlıklı bir diyet ve güneş maruziyetinden elde edilen D vitamini ve kalsiyum raşitizmi önler. Çocuk doktorları, bebekler ve küçük çocuklar için D vitamini takviyeleri önermektedir. Emziren anneler D vitamini takviyesi almalıdır. Fiziksel aktivite ve güneş ışığı raşitizmi önler.

  • Raşitizm için Risk Faktörleri

Raşitizm, bebeklerde ve küçük çocuklarda daha yaygındır çünkü kemiklerinin D vitamini, kalsiyum ve fosfata ihtiyacı vardır. Malabsorpsiyon bozuklukları, kronik böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve D vitaminine müdahale eden ilaçlar riski artırır. Koyu tenli, emzirilen veya güneşten mahrum kalan çocuklarda raşitizm olasılığı daha yüksektir.

  • Raşitizm Komplikasyonları

Tedavi edilmeyen veya şiddetli raşitizm, gecikmiş büyüme, çarpık bacaklar veya çarpık dizler, omurga deformiteleri, diş sorunları ve kırıklara neden olabilir. Raşitizm nadiren nöbetlere, kas güçsüzlüğüne ve solunum yetmezliğine neden olur. Erken raşitizm teşhisi ve tedavisi bu komplikasyonları azaltabilir. Kemik sağlığı ve raşitizm önleme, uzun süreli takip ve yönetim gerektirir.

  • Raşitizm için Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri raşitizm tedavisini iyileştirebilir. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, güneşe maruz kalma ve sigara, alkol ve bazı ilaçlardan kaçınma raşitizmi önlemeye yardımcı olabilir. D vitamini ve kalsiyum takviyesi dozu ve sıklık önerilerini takip edin ve yan etkileri ve ilaç etkileşimlerini izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir