Testis Kanseri

Testis kanseri
          Testislerin görevleri sperm ve erkeklik hormonu üretimidir. Testis kanseri, tedavisi mümkün bir organ kanseri olduğundan erken teşhis hayati önem taşır. Testis kanseri her ne kadar erkeklerin yalnızca %1’inde görülse de tipik olarak 15 ila 35 yaşları arası erkeklerde sıkça görülen bir organ kanseridir. Testis kanserinde aile öyküsü çok önemlidir. Eğer baba, dede ya da erkek kardeşlerde testis kanseri teşhisi varsa kişilerin daha dikkatli olmaları gerekir. Çoğu testis kanseri; cerrahi olarak hastalıklı testisin çıkarılmasına ek olarak kemoterapi ile tamamen iyileşir. Kişilerin kendilerini kontrol etmeleri ve testislerde herhangi bir sertlik olması durumunda da kontrole gelmeleri erken tanıyı, dolayısıyla tedaviyi kolaylaştırır. Tanı, fizik muayene yanında ultrason ve kan testleri ile konur.
Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?
          Çoğu testis kanseri ağrıya sebep olmaz fakat ağrı ile kendini belli eden kanserler de mümkündür. Eğer testisinizde herhangi bir kitle, sertlik hissediyorsanız mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir. Testis kanseri için henüz bir tarama yöntemi geliştirilemediğinden kişilerin kendi kendilerine muayene etmeleri oldukça faydalıdır. Testis kanserinin diğer belirtileri arasında memelerde büyüme, ağrı, istemsiz bir zayıflama ve halsizlik, boyun ağrısı ya da kitle ve sırt ağrısı vardır. Testis kanserinin nedeni bilinmemek ile beraber bazı risk faktörleri de vardır.
Testis Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
          Testis kanserinde hem tanı hem de tedavinin büyük bir kısmı; kasık üzerinden yapılacak olan cerrahi bir işlem ile testisin katmanları ile birlikte çıkarılmasıdır. Bunun dışında kemoterapi tedavisi de cerrahi işlem gören hastalarda ameliyat sonrasında ek tedavi olarak tercih edilebilir. Radyoterapi, testis kanseri tedavisi için günümüzde nadiren başvurulan bir yöntemdir.
Takipte neler yapımalıdır?
          Testis kanserinin onkoloji takibi yanısıra (kanser nüksü açısından) genç yaşt erkekler söz konusu olduğundan Testosteron hormon seviyeleri ve fertiite durumu takip edilmelidir. Bu, üroloji klinikleri tarafından düzenli olarak yapılabilir.
Testis protezi nedir?
          Alınmış testisin yerine onu taklit eden kozmewtik amaçlı siikondan yapılma bir protez yerleştirilmesidir. Psikolojik ve kozmetik faydası vardır. İyi yapıldığında gerçeğinden ayırt etmek olanaksızdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir