Yaza Formda Girin

Yaza Formda Girin

Yaz ayları yaklaşırken, herkeste kilo verme telaşı sardı… Sürekli detoks diyetlerle, uzun süre aç kalarak kilo vermek hem metabolizma hızınızı yavaşlatıyor hem de vücutta halsizlik, vitamin-mineral eksikliği ve yorgunluğa yol açabiliyor. Peki neler yaparak yaza daha formda ve sağlıklı bir şekilde hazırlanabiliriz?

  • Hareketinizi artırın

Gün içerisinde hiç hareket etmiyorsanız, 45 dk-1 saatlik bir yürüyüş yapmak hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de kan değerlerinizde kolesterol, hba1c gibi değerlerinizde yükseklik varsa düşmesine faydalı olacaktır. Eğer dışarıda yürüyüş yapma imkanınız yoksa evde yürüyüş videoları da yapabilirsiniz.

  • Paketli gıda tüketiminizi azaltın

Eğer çok fazla işlenmiş gıda, paketli ürün tüketiyorsanız, başlangıçta miktarını azaltın, sonrasında yemek sıkılığınızı da azaltırsanız eğer hem ödem sorununuz varsa azalacak hem de fark etmeden kilo vermeye başlayacaksınız.

  • Su tüketiminizi arttırın

Kişilerin günlük ihtiyacı olan su miktarı kilosuna göre değişmektedir. Kilogram başına 33 ml su ihtiyacımız vardır; yani 90 kiloluk bir birey 90*33=2,9 litre (yaklaşık 3 litre) su içmelidir. Açlık hissi, tatlı isteği ve susama hisleri birbirine karışmaktadır. O yüzden; acıkma hissiniz olduğunda ilk olarak mutlaka su içmeli gerçekten aç olup olmadığınızın farkına varmalısınız, ayrıca çay-kahve vücuttan su atmaktadır, her çay-kahve sonrası da mutlaka su içilmelidir.

  • Öğünlerinizi çeşitlendirin

Tek tip beslenmek yerine öğünlerinizde farklı besin gruplarına mutlaka yer verin, mevsiminde sebze ve meyvelerden faydalanın, her öğününüze mutlaka salata ekleyin, protein için et grubu veya kuru baklagillerden faydalanın, klasik sebze yemeklerinden sıkıldıysanız eğer, sebze köfteleri ve kepekli unlar ile hazırladığınız gratenleri de öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

  • Light ürünleri sınırsızca tüketmeyin

Bir gıdanın light olmada veya ev yapımı olması onları sınırsızca yiyebileceğimiz anlamına gelmiyor, hepsinin birer kalori değeri var bu yüzden porsiyonlara mutlaka dikkat edilmeli sınırsızca yenmemeli…

  • Gerçekçi hedefler belirleyin

Kendinize kilo verimi için, gerçekçi ulaşılabilir hedefler belirleyin, beklentiyi çok yüksekte tutup ulaşılamayacak hedefler koymak bir süre sonra hayal kırıklığı yaratacağı için motivasyonunuzun da düşmesine sebep olabilir. Kilo verim hızı kişiye göre değişmektedir, aylık kilo verme hedefiniz 2 kg’da olabilir 5-6 kg da ancak 1 ayda 10-15 kg vermeliyim şeklinde kendinize baskı yapmanız psikolojik olarak da sizi yıpratacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye