Rinoplasti İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Rinoplasti İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Genel olarak burun estetiği olarak bilinen rinoplasti, görünümünü ve/veya işlevini iyileştirmek için burnun yeniden şekillendirilmesini içeren kozmetik bir prosedürdür. Bu tür ameliyatlarla ilgilenen hastalar, konsültasyon ve ameliyat için hangi bölüme veya doktora gitmeleri gerektiğini merak edebilirler.

Departman

Rinoplasti tipik olarak bir hastanede veya özel muayenehanede çalışabilecek bir plastik cerrah tarafından yapılır. Hastalar ayrıca baş boyun cerrahisi konusunda uzmanlaşmış bir kulak burun boğaz uzmanına (KBB doktoru) danışabilir. Her iki bölümde de rinoplasti konusunda eğitim almış uzmanlar bulunmaktadır.

Cerrah Seçimi

Bir cerrah seçerken hastalar, plastik cerrahi veya kulak burun boğaz alanında kurul sertifikasının yanı sıra deneyim ve başarılı ameliyatların kanıtlanmış bir siciline bakmalıdır. Prosedürle ilgili hedefleri, beklentileri ve olası riskleri veya komplikasyonları tartışmak için bir konsültasyon planlamak da önemlidir.

Çözüm

Rinoplasti ile ilgilenen hastalar, prosedürde deneyimli bir plastik cerrah veya kulak burun boğaz uzmanına danışmalıdır. Başarılı ameliyatlar geçmişi kanıtlanmış, kurul onaylı bir cerrah seçmek, istenen sonuçları elde etmek ve riskleri en aza indirmek için çok önemlidir.

Rinoplasti için hazırlık

Rinoplasti ameliyatı olmadan önce hastaların kendilerini ameliyata ve iyileşme sürecine hazırlamaları gerekir. Bu, sigarayı bırakmayı, belirli ilaçlardan kaçınmayı ve prosedürden sonra onları eve bırakacak birini ayarlamayı içerebilir. Hastaların ayrıca ameliyattan önceki günlerde yeme, içme ve ilaç alma ile ilgili özel talimatları izlemesi gerekebilir. Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için tüm ameliyat öncesi talimatları yakından takip etmek önemlidir.

Rinoplastiden İyileşme

Rinoplastiden iyileşme, ameliyatın boyutuna bağlı olarak birkaç hafta veya ay sürebilir. Hastalar, prosedürü takip eden günlerde ve haftalarda biraz rahatsızlık, şişlik ve morarma yaşamayı beklemelidir. Ayrıca iyileşme sürecini desteklemek için burunlarına birkaç gün atel veya bandaj takmaları gerekebilir.

Rinoplasti Riskleri ve Komplikasyonları

Herhangi bir cerrahi prosedür gibi, rinoplasti de bazı riskler ve potansiyel komplikasyonlar taşır. Bunlar enfeksiyon, kanama, anesteziye ters reaksiyon, yara izi ve sonuçlardan memnuniyetsizliği içerebilir. Prosedüre girmeden önce kalifiye bir cerrahla olası riskleri ve komplikasyonları tartışmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir