Kardiyoloji

Kalp hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin en sık sebebidir. Ülkemizde ölümlerin yüzde 42’si, yani neredeyse her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları sonucu meydana gelmektedir. Kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranı; diğer en sık ölüm sebepleri olan kanser ölümlerinin iki, solunum sistemi hastalıklarına bağlı ölümlerin ise dört katıdır.

Tanı yöntemleri nelerdir?

Kalp hastalıkları çok büyük ölçüde önlenebilir, geciktirilebilir rahatsızlıklardır. Bunun için birincil korunmanın sağlanması, yani hastalıkların ortaya çıkışının önlenmesi gerekir. Bu da hastalığa yol açan risk faktörlerinin erken fark edilmesi ve kontrolüyle mümkündür. İkincil korunma tedbirleri ise, kalp damar hastalığı gelişmiş bireylerde kalıcı hasar ve ölümlerin önlenmesini kapsar.

İkincil korunma için hastalıkların erken tanısı ve etkin tedavisi büyük önem taşır. Kardiyoloji Bölümü geniş bir yelpazede yer alan kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi, erken tanısı ve tedavisi (ilaç ve girişimsel tedaviler) ile ilgilenmektedir.

Kardiyoloji uzmanına göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi rahatsızlıkların yanı sıra hiçbir şikâyet olmasını beklemeden de başvurabilirsiniz. Düzenli olarak yaptıracağınız kontrollerle kalp damar hastalığı risklerinizin değerlendirilir ve riskler kontrol altına alınabilir. Hekiminiz şikâyetlerinize, şikâyetiniz yoksa da muayene bulguları ve risk durumunuza göre uygun gördüğü tetkikleri planlayacaktır.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kardiyoloji uzmanlarımız herhangi bir rahatsızlık üzerine hastanemize başvuran hastaların tedavi yöntemini, muayene bulguları ile inceleme ve tetkik sonuçlarına göre belirlemektedir. Hastanın tedavisi ayakta ya da yatarak gerçekleştirilir. Tedavi yöntemi olarak girişimsel prosedürler de uygulanabilir.

Videolar

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliği yaşamsal problemlere yol açabileceği gibi ilerleyici bir hastalık olduğunu söylemekte mümkündür.

Detaylı Bilgi

Koroner Arter Hastalığı

Koroner arter hastalığı, atardamarların tıkanması ya da daralması sonucunda kalp kasının beslenememesi ile ortaya çıkan hastalıktır.

Detaylı Bilgi

Kalp Sağlığı

Vücudun ana kaynağı olarak öne çıkan kalp, kan dolaşımı ile beraber organları besleyen en önemli yapıdır.

Detaylı Bilgi
Diğer tedaviler için Tıklayınız