Astım nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Astım nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Astım solunum yollarını tıkayan ve nefes almayı zorlaştıran kronik bir akciğer hastalığıdır. Astımın genetik nedenler, enfeksiyonlar, çevresel etkenler ve kişilerin tıbbi durumuna bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Astım hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilir. Genellikle ataklar ile seyreder. Atakları bazı tetikleyici faktörler başlatmaktadır.

Astımın tetikleyicileri nelerdir?

Polenler, evcil hayvanlar, egzersiz, duman, aşırı sıcak ve aşırı soğuk hava koşulları, hava kirliliği, kimyasal kokular veya dumanlar,stres, reflü, obezite, işlenmiş yiyeceklerdeki koruyucu maddeler, ilaçlar, bazı viral hastalıklar yer almaktadır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Göğüste baskı hissi
  • Hırıltılı solunumdur.

Astımda tanı yöntemleri nelerdir?

Doktorunuzun detaylı hasta sorgulaması, fizik muayene ile hastalıktan şüphelenilmektedir. Tanının netleştirilebilmesi için solunum fonksiyon testi ve ilave testlerden faydalanılır (Alerji testleri).

Astımda tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastalığın tedavisinde öncelikle hastanın hastalığı hakkında detaylı bilgilendirilmesi önemlidir. Astım hastalığının kişinin yaşamını etkilememesi için erken tanı ve tedavi planı, tetikleyici faktörlerden kaçınma (alerjen, toz, stres vb.) , ilaçların uygun doz ve şekilde kullanılması, sigara içilmemesi, influenza ve pnömoni aşılarının yaptırılması önemlidir. Unutulmamalıdır ki astım kontrol edilebilir bir hastalıktır. Bunun için hekiminizin size uyguladığı takip ve tedavi programına uyulması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir