Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Ayak bileği burkulmaları

Ayak bileği etrafında bulunan bağların genellikle düzgün olmayan bir zeminde ayağın içe veya dışa dönmesi sonucunda oluşan yaralanmadır. Sadece sportif aktiviteler esnasında değil günlük yaşamda da oluşabilecek bir problemdir. Yaralanma sonrasında genellikle ağrı ve şişlik oluşur. İyileşme sürecinde buz ve medikal tedavi uygulamalarının dışında fizik tedavi ve egzersiz programları da büyük önem taşır.

Plantar fasiit

Ayak tabanında bulunan ve topuktan başlayarak yelpaze şeklinde ayak parmaklarına doğru uzanan plantar fasyadaki iltihaplanmadır. İleri safhasında topuk dikeni oluşur. Obezite, yanlış ayakkabı kullanımı gibi pek çok nedene bağlı olabilir. Atletlerde, askerlerde ve uzun süre ayakta duranlarda daha sık görülür. Topuk ağrısına neden olur. Ağrı, ilk adımlarda fazla iken yürüdükçe azalır. Plantar fasiit ağrısı her geçen gün artarak devam eder. Ağrı genellikle aktivite esnasında değil kişi dinlemeye geçince başlar. Tedavisinde ilaç, ESWT ve egzersiz programları kullanılır, soğuk uygulaması yapılır.

Aşil tendiniti

Aşil tendonunun çok fazla kullanılması ya da zorlanması sonucu oluşur. Belirtisi aşil tendonunda hissedilen ağrı ve şişliktir. Ağrı kontrol altına alınana kadar istirahat edilmesi gerekir, buz uygulaması yapılır ve medikal tedavi uygulanır. Tedavi zamanla egzersizlerle desteklenir.

Tendinit-bursit

Ayak bileğinde bulunan kas tendon ve kılıflarının iltihabına tendinit; bölgedeki yapılara yastık görevi yapan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasına da bursit denilir. Başlıca sebepleri travmalar, aynı hareketin sürekli tekrarlanması, yanlış ayakkabı seçimi, kan ve böbrek hastalıkları, yaşlılık, akut veya kronik spor yaralanmalarıdır. Tedavisinde istirahat edilmesi tavsiye edilir, buz uygulaması yapılır, medikal ilaç kullanımı, tendon kılıflarına ve çevresine enjeksiyon ve fizik tedavi uygulanır.

Pes planus

Düz tabanlık olarak bilinir. Ayağın iç uzun kavisinin kaybolarak topuğun dışa kaymasıyla karakterize bir ayak deformesidir. Doğuştan olabildiği gibi sonradan da oluşabilir. Tedavisi için uygun tabanlıklar, ortopedik ayakkabılar ve fizik tedavi önerilir

Pes kavus

Çukur ayak olarak bilinir. Ayak kavisinin normalden fazla olmasıdır. Genellikle nörolojik hastalıklarda görüldüğü gibi travmaya bağlı olarak da ortaya çıkabilir. En önemli belirtisi sık sık düşmedir. Tedavisinde uygun ayakkabıların giyilmesi ve fizik tedavinin yanı sıra bazı durumlarda cerrahi uygulanır

Diyabetik ayak deformiteleri

Diyabet hastalığına bağlı olarak ayağın kan dolaşımı ve beslenmesinin bozulmasıyla ayaklarda oluşan ve geçmeyen yaralardır. Medikal tedavinin yanı sıra hastanemizde uygulanan BİOFLEX LAZER uygulamasıyla da olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Bunun dışında ozon terapi modaliteleri, yara bakımı ve tedavisi yapılmalıdır.

Çekiç parmak

Ayak baş parmağında daha sık görülür. Ayak parmağı kıvrılır ve aşırı şekilde ağrımaya başlar. Parmak, tek başına pençe görünümünü alır. Küçük ayakkabı kullanımı ya da yapısal bozukluklar sonucu oluşur. Uygun ayakkabı seçimi, atelleme ve fizik tedaviyle iyileşir.

Pençe parmak

Yanlış ayakkabı kullanımı sonrasında gelişebilen bir problemdir. Yaygın bir ayak deformitesi olan pençe parmağa ayak parmaklarını sıkıştıran, yüksek topuklu ve çok kısa ayakkabı kullanımı yol açar. Pençe parmak ayrıca diyabet ve alkolizm gibi ayaktaki kasları zayıflatan hastalık ve sinir hasarı sonucu da ortaya çıkabilir. Doğru ayakkabı seçimi ve fizik tedaviyle iyileşir.

Uzm. Dr. Tufan ÖZDEM

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye