Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Günümüzde insanların %90’ı hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısından yakınmaktadır. Oturur pozisyonda uzun süre geçirme, ağır kaldırma, zayıf vücut yapısına sahip olma gibi sebeplerin yanı sıra travma ve romatizmal hastalıklar da bel ağrısına yol açmaktadır. Bel ağrısına yol açan hastalıklar şunlardır:

  • Bel düzleşmesi:

Normalde C şeklinde eğriliğe sahip belde beş adet omur bulunmaktadır. Bu eğriliğin kaybolması durumuna düzleşme denilmektedir.

  • Bel fıtığı (Lomber diskopati):

Omur adını verdiğimiz kemiklerin arasında disk olarak adlandırılan yapılar mevcuttur. Bel fıtığı, diskin dejenerasyonu ve dışarıya doğru taşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Disk spinal sinir köklerine ve bazen omuriliğe bası yaparak sıkıştırmasıyla seyreden klinik bir tablodur.

  • Bel kireçlenmesi (Spondiloartroz):

Omurların şeklinin bozulması, omurların arasında bulunan kıkırdak ve disklerin yıpranarak eklem hareketlerini zorlaştırmasıdır. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişir.

  • Bel omurlarının kayması (Spondilolistezis):

Omurga yapısı, düzgün bir hat üzerinde üst üste belli bir sırayla dizilen kemiklerden oluşur. Üstte bulunan omurun altta yer alan omur üzerinden öne veya arkaya doğru kaymasına bağlı olarak gelişen klinik tabloda omurilik ve sinir köklerinde bası oluşur.

  • Dar kanal (Spinal stenoz):

Omurga ve içinde bulunan yapıların (disk, bağlar, kemik yapısı) fazla kalınlaşmasıyla ortaya çıkan kanal çapının küçülmesidir. Bu da lomber spinal kanal içinden geçen omuriliğe, onun kılıfına ve sinir köklerine basıya yol açar.

Uzm. Dr. Tufan ÖZDEM

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir