Endoskopi İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Endoskopi İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Endoskopi, vücudun içini incelemek için kamera ve ışık kaynağı olan esnek bir tüp kullanan tıbbi bir prosedürdür. Endoskopi için hastanın gitmesi gereken bölüm veya doktor, işlemin nedenine bağlıdır. Vücudun muayene edilmesi gereken bölgesine bağlı olarak bir gastroenterolog, göğüs hastalıkları uzmanı veya kulak burun boğaz uzmanı endoskopi yapabilir.

  • Gastroenteroloji Bölümü

Endoskopinin en yaygın nedeni sindirim sistemini incelemektir. Karın ağrısı, reflü veya bağırsak alışkanlıklarında değişiklik gibi gastrointestinal semptomları olan hastalar, sindirim bozukluklarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir gastroenteroloğa sevk edilebilir.

  • Göğüs Hastalıkları Bölümü

Endoskopi ayrıca solunum yollarını incelemek için de kullanılabilir. Öksürme veya nefes almada zorluk gibi akciğer veya solunum problemleri olan hastalar, solunum tıbbında uzmanlaşmış bir göğüs hastalıkları uzmanına sevk edilebilir.

  • Kulak Burun Boğaz Bölümü

Endoskopi burun boşluğunu, boğazı ve gırtlağı incelemek için kullanılabilir. Ses kısıklığı veya yutma güçlüğü gibi kulak, burun veya boğaz problemleri olan hastalar, KBB uzmanı olarak da bilinen bir kulak burun boğaz uzmanına sevk edilebilir.

  • Kardiyoloji Bölümü

Endoskopi kalp ve kan damarlarını incelemek için de kullanılabilir. Düzensiz kalp atışı veya göğüs ağrısı gibi kalp veya damar rahatsızlıkları olan hastalar, kalp ve damar hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir kardiyoloğa sevk edilebilir. Prosedür kardiyak endoskopi olarak adlandırılır ve kalbe ve kan damarlarına ulaşmak için bir damardan sokulan küçük bir kameralı bir kateter kullanır.

  • Üroloji Bölümü

Endoskopi idrar yolunu incelemek için kullanılabilir. Ağrı, aciliyet veya idrarda kan gibi üriner semptomları olan hastalar, idrar yolu bozukluklarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir üroloğa sevk edilebilir. Prosedüre sistoskopi denir ve mesane ve üretrayı incelemek için üretradan sokulan kameralı ince bir tüp kullanır.

  • Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü

Endoskopi dişi üreme sistemini incelemek için kullanılabilir. Anormal kanama veya pelvik ağrı gibi jinekolojik semptomları olan hastalar, kadın sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir doğum uzmanı-jinekoloğa sevk edilebilir. Prosedür histeroskopi olarak adlandırılır ve uterus ve fallop tüplerini incelemek için vajina ve serviks yoluyla sokulan kameralı ince bir tüp kullanır. Poliplerin veya miyomların çıkarılması gibi belirli prosedürleri gerçekleştirmek için de kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir