Frengi İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Frengi İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Frengi, Treponema pallidum bakterisinin sebep olduğu ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Frengi edinme ve bulaştırma açısından daha yüksek risk altındadır. Frengiye maruz kaldığınızdan şüpheleniyorsanız, bir uzmana görünmeniz önemlidir.

  • Aile Hekimi

Frengi tedavisi aramanın ilk adımı, aile hekiminizden (PCP) randevu almaktır. PCP’niz fizik muayene yapacak, tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve teşhisi doğrulamak için teşhis testleri isteyecektir. Ayrıca sifiliz tedavisi için antibiyotik reçete edebilirler.

  • Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

PCP’niz, sifilizinizin daha şiddetli olduğundan veya daha sonraki bir aşamaya ilerlediğinden şüpheleniyorsa, sizi bir bulaşıcı hastalık uzmanına sevk edebilir. Bulaşıcı hastalık uzmanları, bulaşıcı hastalıkların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır.

  • Dermatolog

Sifiliz ayrıca cilt lezyonlarına, döküntülere ve diğer dermatolojik semptomlara neden olabilir. Bazı durumlarda, PCP’niz veya bulaşıcı hastalık uzmanınız, daha ileri değerlendirme ve tedavi için sizi bir dermatoloğa sevk edebilir.

  • Jinekolog veya Ürolog

Frengi cinsel temas yoluyla bulaşabilir ve enfeksiyon tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Size sifiliz teşhisi konduysa, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için cinsel partnerlerinizin de test edilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir. Kadınlar bir kadın doğum uzmanına danışmak isteyebilirken, erkekler test ve tedavi için bir üroloji uzmanına görünmeyi tercih edebilirler.

Jinekolog, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tanı ve tedavisi de dahil olmak üzere kadınların üreme sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Frengi tedavisi için fizik muayene yapabilir, teşhis testleri isteyebilir ve antibiyotik reçete edebilirler.

Bir ürolog, erkek üreme sistemini ve idrar yolunu etkileyen durumların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Frengi tedavisi için fizik muayene yapabilir, teşhis testleri isteyebilir ve antibiyotik reçete edebilirler.

  • Halk Sağlığı Kliniği

Bazı durumlarda, bireylerin aile hekimine veya uzmanına erişimi olmayabilir veya daha gizli veya isimsiz bir ortamda test ve tedavi aramayı tercih edebilirler. Halk sağlığı klinikleri genellikle sifiliz ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için düşük maliyetle veya ücretsiz olarak test ve tedavi sunar. Bu klinikler ayrıca güvenli cinsel uygulamaları ve önleme konusunda eğitim ve kaynak sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir