Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir?

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir?

Gözlerimizin sağlıklı ve sorunsuz çalışabilmesi için gözyaşı sisteminin de sağlıklı olması gerekir. Gözyaşı, göz çukurunun üst dış tarafında yerleşen lakrimal bez ve yardımcı gözyaşı bezleri tarafından salgılanır ve göz yüzeyine gelir. Sürekli olarak göz yüzeyini temizler, düzgün bir optik yüzey ve kayganlık sağlar. Daha sonra gözyaşı kanalı ile burun boşluğuna, oradan da mideye gider.

Göz sulanmasının nedenleri nelerdir?

Gözyaşının aşırı salgılanması veya gözyaşı kanalının iyi çalışmaması sonucu gözde sulanma oluşur. Gözyaşı kanalındaki bozukluklara bağlı göz sulanmalarında, öncelikle problemin yerini ve sebebini ortaya çıkarmak gerekir. Kanalın herhangi bir yerinde tıkanma mı var, yoksa kanal sağlam olduğu halde pompa fonksiyonu mu çalışmıyor, burun ile ilgili bir problem mi var? Bozukluk doğuştan mı yoksa sonradan mı olmuş? Hasta ayrıntılı bir şekilde muayene edildikten sonra, duruma göre bazı gözyaşı testleri de yapılarak bu sorulara doğru bir cevap aranır.

Gözyaşı kanal tıkanıklığının belirtileri nelerdir?

Bu hastalarda gözde aşırı sulanma ve çapaklanma olur. Bazen görmeyi bile bulanıklaştırabilir. Kirpiklerde yapışma, sürekli gözyaşını silmeye bağlı gözde kızarıklık olabilir. Bazen gözyaşı kesesinde ve burun kökünde şişme ve kızarıklık görülebilir. Kanal düzgün çalışmadığı için çok sık göz iltihapları gelişir.

Gözyaşı kanal tıkanıklığının tedavisi nasıldır?

Tedavi bakımından, hastaları doğumsal veya sonradan oluşmuş kanal tıkanıklıkları olarak ayırmak gerekir. Bu iki grup tamamen ayrı yaklaşımlar gerektirir. Doğumsal olanların bir kısmı, göz sağlığına zarar gelmeden, masaj gibi bazı yöntemlerle ameliyatsız olarak düzelebilir. Ancak buna muayene ile karar verilir. Çocuğun yaşı ve hastalıkla ilgili özelliklere göre yapılacak tedavi ve ameliyat şekline karar verilir. Yetişkinlerde ise çoğu hastada ameliyat gerekir. Çeşitli teknikler olmakla beraber esas olarak yapılan işlem, kanalın tıkalı olduğu yerden önce burun boşluğuna açılan başka bir yol oluşturmak şeklindedir. Çocuklarda genel anestezi şarttır. Yetişkinlerde ise hastanın tercihine göre hem genel hem lokal anestezi altında uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir