Hematüri İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Hematüri İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Altta yatan ciddi bir tıbbi durum, idrarda kan varlığı olarak tanımlanan hematüri olarak bilinen bir semptomun nedeni olabilir. İdrarınızda kan fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız zorunludur.

  • Aile Hekimi

Aile hekiminiz hematürinin nedenini belirlemek için başlangıç testleri yapabilir. Daha ileri değerlendirme ve tedavi için sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

  • Ürolog

Ürologlar, üriner sistemi etkileyen durumların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış tıp uzmanlarıdır. Bu koşullar, iyi huyludan yaşamı tehdit edene kadar değişebilir. Hematürinin nedenini belirleyebilir ve uygun tedaviyi sağlayabilirler.

  • Nefrolog

Bir nefrolog, böbrekleri etkileyen durumların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp uzmanıdır. Böbrek problemleriyle ilgiliyse hematüriyi teşhis edebilir ve tedavi edebilirler.

  • Jinekolog

Kadınlarda hematüri bazen jinekolojik sorunlarla ilişkili olabilir. Bu gibi durumlarda, bir jinekolog uygun değerlendirme ve tedaviyi sağlayabilir.

Teşhis Testleri Nelerdir?

Doktorunuz hematürinin nedenini belirlemek için idrar tahlili, kan testleri, görüntüleme çalışmaları ve sistoskopi dahil olmak üzere çeşitli teşhis testleri isteyebilir. İdrar tahlili, idrardaki kanı tespit edebilen basit bir testtir. Kan testleri böbrek fonksiyonunu değerlendirebilir ve diğer tıbbi durumları saptayabilir. BT taramaları ve ultrasonlar gibi görüntüleme çalışmaları üriner sistemi görselleştirebilir ve yapısal anormallikleri tanımlayabilir. Sistoskopi, mesane ve üretrayı görselleştirmek için kameralı esnek bir tüp kullanan bir incelemedir.

Hematüri Nedenleri Nelerdir?

Hematüri, enfeksiyonlar, böbrek taşları, mesane kanseri, prostat sorunları ve kan hastalıkları gibi çeşitli nedenlere sahip olabilir. Ayrıca ilaçlar ve yorucu egzersizden de kaynaklanabilir. Bazı durumlarda hematürinin nedeni belirlenemeyebilir. Uygun tedaviyi sağlamak için hematürinin altında yatan nedeni belirlemek önemlidir.

Hematüri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hematüri tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Nedeni idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşı ise, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Sebep mesane kanseri ise, kanserli dokunun cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Sebep bir kan bozukluğu ise, tedavi altta yatan durumu yönetmeye odaklanacaktır. Bazı durumlarda hematüri tedavi olmaksızın kendi kendine düzelebilir. Komplikasyonları önlemek ve başarılı bir sonuç elde etmek için tıp uzmanınızın önerdiği tedavi planına uymak çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye