Kabakulak İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kabakulak İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kabakulak, öncelikle tükürük bezlerini etkileyen, yanaklarda ve çenede şişlik ve ağrıya neden olan bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Durum genellikle kendi kendini sınırlar ve dinlenme ve ağrı kesici ilaçlar gibi destekleyici bakım ile iki hafta içinde düzelir. Bununla birlikte, menenjit veya orşit gibi komplikasyonlar, özellikle ergenlerde ve yetişkinlerde gelişebilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

  • Aile Hekimi

Hafif kabakulak vakalarında ziyaret edilecek ilk tıp uzmanı aile hekiminizdir. Belirtilerinizi inceleyebilir ve enfeksiyonun nasıl yönetileceği konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. Daha hızlı iyileşmenize yardımcı olmak için yatak istirahati, sıvı alımı ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar gibi önlemler de önerebilirler.

  • Çocuk Doktoru

Çocuğunuzda kabakulak varsa, bir çocuk doktoruna gidebilirsiniz. Kabakulak gibi bulaşıcı hastalıkların tanı ve tedavisi de dahil olmak üzere çocukların tıbbi bakımında uzmandırlar.

  • Bulaşıcı Hastalık Uzmanı

Bazı durumlarda, kabakulak komplikasyonları bir bulaşıcı hastalık uzmanının uzmanlığını gerektirebilir. Menenjit veya orşit gibi ciddi komplikasyonlar için özel bakım ve tedavi sağlayabilirler.

  • KBB Uzmanı

Enfeksiyon baş boyun bölgesinde yer alan tükürük bezlerini etkiliyorsa kabakulak için kulak burun boğaz uzmanı olarak da bilinen KBB (kulak burun boğaz) uzmanına başvurulabilir. Yanaklar ve çenedeki şişliği ve ağrıyı inceleyebilir ve semptomların nasıl yönetileceği konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. Durumu teşhis etmek ve izlemek için ultrason veya kan testleri gibi ek testler de önerebilirler.

  • Acil Servis

Yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, ense sertliği veya kusma gibi ciddi belirtiler yaşarsanız, hemen acil tıbbi yardım alın. Bu semptomlar, acil tıbbi bakım gerektiren menenjit veya ensefalit gibi ciddi komplikasyonlara işaret edebilir. Belirtilerinizin ciddiyetinden emin değilseniz, tavsiye için doktorunuzu veya acil servisi arayın.

  • İmmünolog

Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa veya ciddi komplikasyonlar geliştirme riskiniz varsa, kabakulak için bir immünoloğa danışılabilir. Enfeksiyonu yönetmek ve komplikasyonları önlemek için özel bakım ve tedavi sağlayabilirler. Daha hızlı iyileşmenize ve gelecekteki enfeksiyonları önlemenize yardımcı olmak için aşılama veya bağışıklığı güçlendirici tedaviler gibi ek önlemler de önerebilirler. Bağışıklık sisteminizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bir immünologun size yardım edip edemeyeceğini belirlemek için aile doktorunuzla veya uzmanınızla konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir