Üveit İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Üveit İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Üveit, gözün orta tabakası olan uveayı etkileyen bir durumdur. Bu durum göz kızarıklığına, ağrıya, ışığa hassasiyete, bulanık görmeye ve diğer semptomlara neden olabilir. Üveitiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, komplikasyonları önlemek için derhal tıbbi yardım almanız önemlidir.

  • Göz doktoru

Göz doktoru, göz sağlığı konusunda uzmanlaşmış ve üveit teşhisi ve tedavisi konusunda eğitim almış bir tıp doktorudur. Kapsamlı bir göz muayenesi yapabilir, teşhis testleri isteyebilir ve durumu yönetmek için ilaçlar yazabilirler.

  • Romatolog

Bazı durumlarda üveit, romatoid artrit veya lupus gibi altta yatan bir otoimmün bozuklukla ilişkili olabilir. Bu durumlarda, altta yatan durumu ele almak için tedavi planına bir romatolog dahil edilebilir.

  • Göz Doktoru

Optometristler belirli göz hastalıklarını teşhis etmek ve yönetmek için eğitilirken, üveitli hastaları özel bakım için bir göz doktoruna sevk edebilirler.

  • Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Bazı durumlarda üveite virüs, bakteri veya mantar gibi enfeksiyöz neden olabilir. Üveitinizin doğası gereği bulaşıcı olduğundan şüpheleniliyorsa, göz doktorunuz sizi ileri değerlendirme ve tedavi için bir bulaşıcı hastalık uzmanına sevk edebilir. Bu uzmanlar, üveite neden olabilecek çeşitli enfeksiyözu tespit etmek ve tedavi etmek üzere eğitilmiştir ve enfeksiyonu yönetmek için spesifik antimikrobiyal ilaçlar reçete edebilir.

  • Nöro-Göz Doktoru

Üveitiniz görüşünüzü ve sinir sisteminizin diğer kısımlarını etkiliyorsa, göz doktorunuz sizi ileri değerlendirme ve tedavi için bir nöro-göz doktoruna sevk edebilir. Bu uzmanlar, görme yollarını ve göz hareketini kontrol eden sinirleri etkileyen durumları teşhis etmek ve yönetmek için eğitilmiştir. Üveitinizin altında yatan nedeni belirlemek ve hedefe yönelik bir tedavi planı geliştirmek için özel testler ve görüntüleme çalışmaları yapabilirler.

  • Retina Uzmanı

Üveit bazen retina dekolmanı veya makula ödemi gibi retinayı etkileyen komplikasyonlara yol açabilir. Bu durumlarda, göz doktorunuz ileri değerlendirme ve tedavi için sizi bir retina uzmanına sevk edebilir. Bu uzmanlar, üveitin neden olabileceği durumlar da dahil olmak üzere, retinayı etkileyen durumları teşhis etmek ve yönetmek için eğitilmiştir. Bu komplikasyonları yönetmek ve görüşünüzü korumak için lazer tedavisi veya göz içi enjeksiyonlar gibi çeşitli gelişmiş tedaviler kullanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye