Kaygılarımızdan Nasıl Kurtuluruz?

Kaygılarımızdan Nasıl Kurtuluruz?

Kaygılar çoğu zaman bir sorun gibi görünse de birçok teoriye göre aslında bizi hayatta tutan deneyimlerdir. Hayattaysak ve yaşıyorsak o zaman kaygılıyız. İnsanların hayatı boyunca deneyimlemesi gereken şeyler vardır. Bu deneyimlerin bazılarını akışına bırakmak bazılarına müdahale etmek gerekir.

Akışına bırakılması ve müdahale edilmesi gereken deneyimlerin ayırdına nasıl varabiliriz?

Hangi deneyimde ne yapmamız gerektiği çoğu zaman bizleri ikilemde bırakır. Örneğin yaşadığımız travmatik bir olay, sevdiğimiz birini kaybetmek acı dolu bir deneyimdir. Bu deneyimin sonucunda yaşadığımız hayal kırıklığı veya acının içinden geçmek, yani akışına bırakmamız gerekir. Diğer yandan eğer bir sınavım varsa ve bu sınavı geçmem gerekiyorsa bunun için çalışmam gerekir. Hedeflerimize ulaşma yolunda akışına bırakmak bize yardım etmez.

Kaygı nasıl ortaya çıkar?

Çoğu zaman değiştirmeye çalışmamız gereken konuları akışına bırakır, akışına bırakmamız gereken konuları ise değiştirmeye çalışırız. Bu da kaygının ortaya çıkmasına sebep olarak yıpranmamıza sebep olur. Bu yıpratıcı süreçler bizi psikolojik çöküntüye iter. Duygularımızı kontrol etmeye çalışmak, stresli olmamak ve düşünmemek için çabalamak bizi daha çok kaygıya iter. Oysaki tüm bunlar hayatın akışında mevcuttur ve bizim bunları kabul etmemiz gerekir.

Kaygıları azaltmak için ne yapmak gerekir?

Yaşadığımız içsel ve dışsal deneyimler bize hayatla nasıl bir bağ kurduğumuzu ve geldiğimiz noktayı anlatır. İyi veya kötü tüm deneyimlerimizi dinlemek bize farklı bir yol gösterecektir. Deneyimlerimiz bize çoğu zaman bir şey anlatmaya çalışır ve hayatın önemli bir kısmına hazırlar. Bazı duyguları hissetmek, bazı olumsuzlukların içinden geçmek bizi hayata hazırlayan bir sınav olabilir. Kaygı bize yaşadığımızı hatırlatır ve doğru yönetebilirsek bize rehber olur.

Uzm. Psk. Ege Ece BİRSEL

Klinik Psikoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye