Kireçlenme İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kireçlenme İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kireçlenme, ağrı, sertlik ve hareket açıklığının azalmasına neden olan dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Kireçlenme olduğundan şüpheleniyorsanız, eklem hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora danışmalısınız. Durumunuza ve semptomlarınıza bağlı olarak, uygun tedaviyi almak için bir veya daha fazla uzmanı ziyaret etmeniz gerekebilir.

  • Aile Hekimi

Kireçlenme semptomları yaşarsanız, aile doktorunuz ziyaret etmeniz gereken ilk doktordur. Durumunuzu değerlendirebilir, tedavi seçenekleri sunabilir ve gerekirse sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

  • Romatolog

Romatologlar, Kireçlenme de dahil olmak üzere romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisinde uzman kişilerdir. Tanınızı doğrulamak için testler yapabilir, ilaç yazabilir ve semptomlarınızı yönetmek için yaşam tarzı değişiklikleri önerebilirler.

  • Ortopedik cerrah

Kireçlenme, konservatif tedavilerin artık etkili olmadığı bir noktaya kadar ilerlediyse, bir ortopedi cerrahı görmeniz gerekebilir. Ağrıyı hafifletmek ve hareketliliği geri kazanmak için eklem değiştirme ameliyatı veya başka prosedürler uygulayabilirler.

  • Fizyoterapist

Fizyoterapistler, egzersiz ve diğer non-invaziv tedaviler yoluyla kireçlenme semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Size eklem esnekliğini geliştirmek, kasları güçlendirmek ve ağrıyı azaltmak için egzersizler öğretebilirler.

  • Ağrı Yönetimi Uzmanı 

Kireçlenme bağlı şiddetli veya kronik ağrısı olan kişilerde, ek rahatlama sağlamak için bir ağrı yönetimi uzmanı gerekebilir. Bu doktorlar, kireçlenme de dahil olmak üzere çeşitli kronik ağrı türlerinin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Tedavi seçenekleri, ağrının şiddetine bağlı olarak nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya opioid ağrı kesiciler gibi ilaç yönetimini içerebilir. Ayrıca akupunktur veya fizik tedavi gibi alternatif tedaviler önerebilirler. Bazı durumlarda, ağrıyı yönetmeye yardımcı olmak için sinir blokları veya başka prosedürler gerekli olabilir.

  • Ergoterapist

Kireçlenme günlük görevleri yerine getirme yeteneğinizi etkiliyorsa, bir meslek terapisti görmekten fayda sağlayabilirsiniz. Olağan faaliyetlerinizi sürdürürken belirtilerinizi yönetmek için stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilirler. Eklemlerinizi desteklemek ve ağrıyı azaltmak için diş teli veya atel gibi yardımcı cihazlar önerebilirler.

  • Beslenme Uzmanı/Diyetisyen 

Sağlıklı bir kiloyu korumak ve dengeli bir diyet yemek, kireçlenme semptomlarının yönetilmesine yardımcı olabilir. Bir beslenme uzmanı veya diyetisyen, eklem sağlığını destekleyen ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olan bir yemek planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışabilir. Ayrıca iltihaplanmayı azaltabilecek ve genel sağlığınızı iyileştirebilecek takviyeler veya diyet değişiklikleri önerebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye