Kısırlık İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kısırlık İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kısırlık birçok çifti etkileyen yaygın bir sorundur. Doğum kontrol yöntemi olmaksızın bir yıl denemeye rağmen gebe kalamama olarak tanımlanır. İnfertilite ile karşı karşıya kalındığında, tıbbi tavsiye ve yardım almak önemlidir.

  • Aile Hekimi

Kısırlığınızın nedeninden emin değilseniz, aile doktorunuz başlamak için iyi bir yerdir. Tıbbi geçmişinizi değerlendirebilir, fizik muayene yapabilir ve bir uzman tarafından daha fazla değerlendirmeye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için temel testler yapabilirler.

  • Kadın Doğum Uzmanı/Jinekolog

Doğum uzmanları/jinekologlar (OB/GYN’ler) kadınların üreme sağlığı konusunda uzmandır. Hem erkekleri hem de kadınları kısırlık açısından değerlendirebilir ve kan testleri, ultrasonlar ve semen analizi gibi temel testleri yapabilirler.

  • Üreme Endokrinologu

Bir üreme endokrinologu, kısırlık ve hormonal bozukluklara odaklanan bir uzmandır. Hem erkek hem de kadın kısırlığını değerlendirebilir ve tedavi edebilirler ve histeroskopi, laparoskopi ve genetik testler gibi daha ileri tanı testleri yapabilirler.

  • Ürolog

Kısırlığın nedeni erkek üreme sorunlarıyla ilgiliyse, bir üroloğa danışılabilir. Ürologlar, düşük sperm sayısı veya erektil disfonksiyon gibi erkek üreme sistemi ile ilgili durumların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır.

  • Erkek Kısırlığı

Erkek kısırlığından şüpheleniliyorsa, bir ürolog veya erkek kısırlığı uzmanına gitmek önemlidir. Bu uzmanlar, düşük sperm sayısı, zayıf sperm hareketliliği ve anormal sperm şekli gibi sorunlar da dahil olmak üzere erkek kısırlığını değerlendirebilir ve teşhis edebilir. Tedavi seçenekleri yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve ameliyatı içerebilir. Bir ürolog, erkek kısırlığına katkıda bulunabilecek varikosel gibi altta yatan tıbbi durumların ele alınmasına da yardımcı olabilir.

  • Kadın Kısırlığı

Kadın kısırlığından şüpheleniliyorsa, bir OB/GYN veya üreme endokrinologu değerlendirme ve tedavi seçenekleri sağlayabilir. Bu uzmanlar yumurtlama bozuklukları, polikistik over sendromu (PKOS), endometriozis ve tıkalı fallop tüpleri gibi durumları teşhis ve tedavi edebilir.

  • Kombine Kısırlık

Hem erkek hem de kadın infertilite faktörlerinin mevcut olduğu durumlarda üreme endokrinologu her iki partneri de değerlendirebilir ve tedavi seçenekleri sunabilir. Uzman, bazı erkek kısırlık faktörlerinin üstesinden gelebilen ve altta yatan kadın kısırlığı sorunlarını da tedavi edebilen IVF veya ICSI gibi ART’yi önerebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir