Kolesterol İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kolesterol İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kolesterol seviyeniz hakkında endişeleriniz varsa, bu durumu yönetmenize yardımcı olabilecek birkaç sağlık uzmanı vardır. Genel olarak, uzmanlık alanı ne olursa olsun, yüksek kolesterolü yönetmek için bir sağlık uzmanıyla çalışmak önemlidir. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve ilaçlar dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzı, kalp hastalığı riskinizi ve diğer komplikasyonları azaltmanıza yardımcı olabilir.

  • Aile Hekimi

Yüksek kolesterol için ziyaret etmeniz gereken ilk sağlık uzmanı tipik olarak aile hekiminizdir. Kolesterol düzeyleriniz de dahil olmak üzere genel sağlığınızı değerlendirebilir ve gerekirse uygun yaşam tarzı değişiklikleri veya ilaçlar önerebilirler. Doktorunuz toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol, HDL (iyi) kolesterol ve trigliserit düzeylerinizi ölçen bir lipid profili kan testi isteyebilir.

  • Kardiyolog

Kalp hastalığı veya diğer kardiyovasküler rahatsızlık öykünüz varsa, aile hekiminiz sizi bir kardiyoloğa sevk edebilir. Kardiyologlar, kalp ve kan damarı hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve önlenmesinde uzmanlaşmıştır ve yüksek kolesterolü olan bireylere özel bakım sağlayabilir.

  • Endokrinolog

Endokrinologlar hormonal ve metabolik bozuklukların tedavisinde uzmanlaşmış tıp uzmanlarıdır. Karmaşık yüksek kolesterol vakalarında veya kolesterol, diyabet veya tiroid hastalığı gibi diğer hormonal durumlarla bağlantılı olduğunda danışılabilirler.

  • Beslenme Uzmanı/Diyetisyen

Bir beslenme uzmanı veya diyetisyen, yüksek kolesterolü yönetmek için değerli bir kaynak olabilir. Doymuş ve trans yağ oranı düşük, LDL (kötü) kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilecek sağlıklı bir diyet planı oluşturmanıza yardımcı olabilirler. Ek olarak, yeme alışkanlıklarınızda genel sağlığınızı iyileştirebilecek sürdürülebilir değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilirler.

  • Pratisyen Hemşire/Doktor Asistanı

Bazı durumlarda, kolesterol yönetimi için bir pratisyen hemşireye veya doktor asistanına danışabilirsiniz. Bu sağlık uzmanları, doktorlarla yakın iş birliği içinde çalışır ve kan testi istemek, ilaç reçete etmek ve yaşam tarzı önerileri sağlamak gibi benzer hizmetler sağlayabilir.

  • Eczacılar

Eczacılar ayrıca yüksek kolesterolün yönetilmesinde rol oynayabilir. Potansiyel yan etkiler ve diğer ilaçlarla etkileşimler dahil olmak üzere, kolesterol düşürücü ilaçların doğru kullanımı konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler. Ek olarak, kolesterol seviyelerini düşürdüğünü iddia eden ve sağlığınız hakkında bilinçli kararlar vermenize yardımcı olan reçetesiz satılan takviyeler hakkında rehberlik sağlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir