Kurban Bayramı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Kurban Bayramı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Kurban Bayramı paylaşarak yaşamayı ve sahip çıkmayı öğütleyen bir gelenektir. Fakat kurban kesim anının çocuklara izletilmesi bu güzelliklere gölge düşüren yanlış bir davranıştır. Eğer dikkat edilmezse kurban bayramı çocuklar için bir travmaya dönüşebilir.

Hangi yaşlarda tehlikelidir?

Çocuklar hiçbir şekilde kurban kesimin izlememeli, izlemeye zorlanmamalıdır. Altı-yedi yaşından küçük çocukların kurban kesimini izlemesi çocuğun üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu yaştaki çocuklar, soyut düşünce henüz gelişmediği için kurban kesiminin manevi yönünü anlamada zorluk çeker. Dini bir kavram olan Kurban Bayramı çocuklar için 11-12 yaştan sonra tam olarak anlaşılabilir. Bu nedenle çocukların, Kurban Bayramı’nı ve kurban kesiminin nedenini tam kavramadan kurban kesimine şahit olması uygun değildir. Birey 11-12 yaşından büyükse ve kurban kesimini izlemek istemiyorsa kesinlikle ısrar edilmemelidir.

Ailelerin yaptığı diğer yanlışlar nelerdir?

Öncelikle kurbanlık hayvan uzun süreli evde beslenilmemelidir çünkü bir süre evde bakıp ve duygusal bağ kurdukları hayvanların kesilmesi tüm çocuklar için çok rahatsız edicidir. Bu durum çocuklarda derin iz bırakabilir. Eğer böyle bir durum varsa evde bakılan hayvanın bayramda kesileceği çocuğun yaşına göre uygun bir yaklaşımla anlatılmalıdır. Bu konuda yapılan en büyük yanlış hayvanın çocuğa haber verilmeden kesilerek etinin yedirilmesi ve tüm bunların sonunda açıklama yapılmasıdır. Öte yandan çocuğu kurban kesim alanından telaşla uzaklaştırıp kafasında soru işareti bırakmak da durumu onun için daha karmaşık hale getirecektir. O yüzden çocukları kurban kesimin yapıldığı alana hiç sokmamak en uygunudur.

Kurban kesimi çocuğa nasıl açıklanmalıdır?

Çocuğa kurban kesimini açıklarken eksik ya da yanlış bilgi verilmemelidir. Aksi takdirde çocuğun kafasında ölümle ilgili anlamsız ve karmaşık düşünceler oluşabilir. Bu sebeple çocuğun yaşı, bu durumun açıklanmasında veya şahit olmasında önemlidir. Çocuklar, dini kavramlar ya da ölümü tam anlayamadan kurban kesimine şahit olursa bu durum çocuklarda derinden iz bırakabilir ve yanlış anlamlandırılıp travmatik bir durum yaratabilir. Tabii bununla birlikte kesilen kurbanın kanının çocuğun yüzünde bir yere sürülmesi de soyut kavramları daha kavrayamayan ve kurban kesimini anlayamayan bir çocuk için uygun değildir.

Uzm. Psk. Ege Ece BİRSEL

Klinik Psikoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir