Kurdeşen İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kurdeşen İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Kurdeşen yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım almak önemlidir. Kurdeşen, kaşıntı, kızarıklık ve şişmeye neden olabilen bir cilt reaksiyonudur. Yiyeceklere, ilaçlara, böcek ısırıklarına veya diğer tetikleyicilere alerjik reaksiyon nedeniyle oluşabilirler. Çoğu durumda, kurdeşen yaşamı tehdit etmez, ancak rahatsız edici ve üzücü olabilir.

  • Aile Hekimi

Kurdeşeniniz varsa, aile hekiminizi (PCP) ziyaret ederek başlamalısınız. Bir PCP, hafif kurdeşen vakalarını teşhis edebilir ve tedavi edebilir. Belirtilerinizi soracaklar, cildinizi inceleyecekler ve kaşıntı ve şişliği gidermek için reçetesiz satılan antihistaminikler önerebilirler.

  • Alerji Uzmanı

Kurdeşeniniz şiddetli veya kronikse, PCP’niz sizi bir alerji uzmanına yönlendirebilir. Alerji uzmanı, alerjilerin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktordur. Kurdeşeniniz tetikleyicisini belirlemek ve immünoterapi gibi özel tedavi sağlamak için alerji testi yapabilirler.

  • Dermatolog

Bazı durumlarda kurdeşene başka cilt rahatsızlıkları da eşlik edebilir. Bu durumda, PCP’niz sizi bir dermatoloğa yönlendirebilir. Dermatolog, cilt hastalıklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktordur. Kurdeşeninize katkıda bulunabilecek altta yatan cilt koşullarını tanımlayabilir ve tedavi edebilirler.

  • Acil Servis

Şiddetli kurdeşen, dudaklarda veya dilde şişme, nefes almada zorluk veya hızlı kalp atışı yaşarsanız, hemen acil tıbbi yardım alın. Bu semptomlar, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona işaret edebilir. Anafilaksi, yaşamı tehdit eden bir reaksiyonu önlemek için acil tedavi gerektiren tıbbi bir acil durumdur.

  • Çocuk Doktoru

Çocuklarda da kurdeşen gelişebilir ve bazı durumlarda kurdeşen daha ciddi bir alerjik reaksiyonun belirtisi olabilir. Çocuğunuzda kurdeşen varsa, onu bir çocuk doktoruna götürmelisiniz. Bir çocuk doktoru, hafif kurdeşen vakalarını teşhis edip tedavi edebilir ve çocuğunuzun semptomlarına katkıda bulunabilecek altta yatan koşulları belirleyebilir. Çocuğunuz şiddetli kurdeşen veya anafilaksi yaşarsa, hemen acil tıbbi yardım alın.

  • İmmünolog

Nadir durumlarda, kurdeşen bir otoimmün bozukluğun belirtisi olabilir. Kurdeşeniniz kronikse ve tedaviye yanıt vermiyorsa, doktorunuz sizi bir immünoloğa sevk edebilir. Bir immünolog, bağışıklık sistemi bozukluklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktordur. Kurdeşeninizin altında yatan nedeni belirlemek için ek testler yapabilir ve belirtilerinizi yönetmek için özel bir tedavi planı geliştirebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir