Lupus İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilmeli?

Lupus İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilmeli?

Lupus için tıbbi yardım aramaya gelince, otoimmün hastalıklarda uzmanlaşmış sağlık uzmanlarına danışmak önemlidir. Lupus, eklemler, cilt, böbrekler ve kan damarları dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerini etkileyen kronik bir otoimmün durumdur. Bu nedenle, hastalığı ve semptomlarını yönetmek için bir uzman ekibi gerekebilir.

  • Romatolog

Lupuslu birinin görmesi muhtemel olan birincil uzman bir romatologdur. Romatologlar eklemleri, kemikleri ve kasları etkileyen durumların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Lupus eklem ağrısına ve iltihaplanmasına neden olmasıyla bilinir ve romatolog genellikle lupuslu birinin göreceği ilk uzmandır. Hastanın semptomlarını değerlendirebilir, teşhis testleri yapabilir ve ilaçlar veya fizik tedavi gibi uygun tedavi seçeneklerini önerebilirler.

  • Nefrolog

Bir romatologa ek olarak, lupuslu bir kişinin böbrekle ilgili konularda uzmanlaşmış bir nefroloğa da görünmesi gerekebilir. Lupus böbreklerde iltihaplanmaya neden olarak böbrek hasarına veya yetmezliğine yol açabilir. Bu nedenle, lupuslu kişilerin böbrek sağlıklarını izlemek için düzenli böbrek fonksiyon testleri yaptırmaları önemlidir. Bir nefrolog, yüksek tansiyonu yönetmek, iltihaplanmayı azaltmak veya böbrek yetmezliğini önlemek gibi lupusla ilişkili böbrekle ilgili sorunlar için özel bakım sağlayabilir.

  • Dermatolog

Lupuslu birinin görmesi gerekebilecek başka bir uzman dermatologdur. Lupus, döküntüler, lezyonlar veya ışığa duyarlılık gibi çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir. Bir dermatolog, hastanın cilt semptomlarını değerlendirebilir ve topikal kremler veya fototerapi gibi uygun tedavi seçeneklerini sağlayabilir.

  • Hematolog

Bir hematolog, kanla ilgili bozukluklarla ilgilenen bir uzmandır. Lupus kan hücrelerini etkileyerek anemiye, düşük trombosit sayılarına veya diğer kanla ilgili sorunlara yol açabilir. Lupus ile ilişkili bu sorunları teşhis etmek ve yönetmek için bir hematolog gerekebilir.

  • Kardiyolog

Lupus ayrıca, aritmilere veya kalp yetmezliğine yol açabilen lupus kardit olarak bilinen kalp iltihabına da neden olabilir. Bir kardiyolog, kalple ilgili sorunlarla ilgilenen bir uzmandır ve lupusun kardiyovasküler yönlerini yönetmesi gerekebilir.

  • Göğüs Hastalıkları Uzmanı 

Lupus akciğerlerde iltihaplanmaya neden olarak nefes darlığına, göğüs ağrısına veya öksürüğe kan gelmesine neden olabilir. Pulmonolog, akciğerle ilgili sorunlarla ilgilenen ve lupusun solunumla ilgili yönlerini yönetmesi gerekebilecek bir uzmandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir