Mide Balonu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Mide Balonu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Endoskopik yöntemle gerçekleştirilen mide balonu işlemi fazla kiloya sahip kişilerin zayıflamasına yardımcı bir işlemdir.

Mide Balonu Kimlere Yapılır?

Mide balonu yöntemi; farklı diyetleri denemesine rağmen kilo veremeyen orta derecede obez ve obezite cerrahisine hazırlanan aşırı kilolu kişilere operasyon öncesinde kilo vermesini sağlamak amacıyla uygulanır. Hafif kilolu olup ameliyata kabul edilmeyen hastalara da nadir olarak uygulanabilir.

Ne tür mide balonu kullanılır?

Tedavi süresine göre değişebilen 6 ve 12 aylık ayarlanabilir olmak üzere iki tip mide balonu kullanılmaktadır. Ayarlanabilir olarak isimlendirilmesinin nedeni her hastanın ihtiyacına göre hacmi ve boyutunun değiştirilebilmesidir.

Mide balonuyla ne kadar kilo verilir?

Çoğu hasta mide balonu yöntemiyle ilk baştaki kilolarına bağlı olarak toplam vücut ağırlığının %10-30’unu verebilir.

Mide balonu işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Öncelikle mide balonunun bir ameliyat olmadığını belirtmek gerekir. Endoskopik olarak hasta genel anestezi ya da hafif uyku halindeyken gerçekleştirilen işlemde, hastanın ağzından girilerek mideye yumruk büyüklüğünde bir balon konulur. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer. Cerrahi bir işlem olmadığı için hasta aynı gün taburcu edilir ve ertesi gün normal hayatına geri döner.

Mide balonu takıldıktan sonra beni neler bekliyor?

İşlemden birkaç sonra hasta ağrı ve mide bulantısı hissedip kusabilir. Bu normal bir durumdur. Bu şikayetler üç-dört gün sonra kendiliğinden sona erer. Balon sayesinde iştahınız azalır ve daha az yeme isteği hissedersiniz.

Mide balonundan sonra istediğimi yiyebilir miyim?

Hayır. İşlemden sonra ilk hafta sadece sıvı gıdayla beslenilir. İkinci hafta püreyle beslenmeye geçilir. Daha sonrası için diyetisyen size özel bir beslenme planı oluşturur. Mide balonu işleminden başarılı sonuç almak için diyet planına uymak çok önemlidir.

Mide balonu işleminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

  • Bulantı, kusma ve ağrı için verilen ilaçlarınızı düzenli ve dikkatli bir şekilde kullanın.
  • Diyet listesini sıkı bir şekilde uygulayın.
  • İşlemden sonra iki-üç hafta ağır egzersizden kaçının.
  • Hekim ve diyetisyen takibinizi atlamayın.
  • Beslenmenizde katı sıvı ayrımına dikkat edin. Yemeklerden yarım saat önce ve sonra sıvı almayın.
  • Gazlı içecek tüketimini bırakın.

Mide balonu nasıl çıkarılır?

Balonun zamanında çıkarılması çok önemlidir. Yine endoskopik olarak gerçekleştirilen işlemde balon söndürülerek içi boşaltılır ve dışarı çıkartılır. Bu işlem de yaklaşık 15 dakika sürer.

Mide balonu içimde patlar mı?

Mide balonu patlamaz. Ancak midedeki bazı asitlerin fazlalığı ya da dış etken sebebiyle delinebilir. Bu çok küçük bir ihtimaldir. Bu ihtimale karşı balonun içi vücuda herhangi bir zararı olmayan renkli bir maddeyle doldurulmaktadır. Eğer delinme oluşursa idrarınızın rengi yeşil ya da maviye döner. Böyle bir durumda en kısa sürede hekiminize başvurmanız gerekir.

Genel Cerrahi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir