Reflü İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Reflü İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Mide ekşimesi, kusma veya yutma güçlüğü gibi reflü semptomları yaşıyorsanız, tıbbi yardım almanız gerekebilir. Belirtilerinizin ciddiyetine bağlı olarak reflü teşhisi ve tedavisine yardımcı olabilecek birkaç sağlık uzmanı vardır.

  • Aile Hekimi

Aile doktorunuz, reflü olduğundan şüpheleniyorsanız görmeniz gereken ilk sağlık uzmanıdır. İlk değerlendirmeyi yapabilir, yaşam tarzı önerileri sunabilir ve semptomları hafifletmek için ilaçlar yazabilirler.

  • Gastroenterolog

Semptomlarınız devam ederse veya kötüleşirse, aile doktorunuz sizi bir gastroenteroloğa sevk edebilir. Gastroenterologlar sindirim bozukluklarında uzmandır ve reflü teşhisi için endoskopi veya pH izleme gibi testler yapabilirler.

  • Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Bazı durumlarda reflü ses kısıklığı, kronik öksürük veya boğaz ağrısı gibi belirtilere neden olabilir. Bu semptomları yaşarsanız, aile doktorunuz veya gastroenteroloğunuz, daha ileri değerlendirme ve tedavi için sizi bir kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanına sevk edebilir.

  • Kayıtlı Diyetisyen

Kayıtlı bir diyetisyen, diyet değişiklikleri yoluyla reflü semptomlarını yönetmek için yararlı bir kaynak olabilir. Baharatlı veya asitli yiyecekler gibi tetikleyici yiyeceklerden kaçınma konusunda rehberlik sağlayabilirler ve geri akışa neden olma olasılığı daha düşük olan yiyecekler önerebilirler. Ayrıca semptomları önlemeye yardımcı olmak için yemek zamanlaması ve porsiyon kontrol stratejileri önerebilirler.

  • Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Bazı durumlarda reflü, aspirasyon pnömonisi veya astım gibi komplikasyonlara yol açabilir. Solunum güçlüğü çekiyorsanız veya geçmişte akciğer sorunlarınız varsa, doktorunuz sizi bir göğüs hastalıkları uzmanına sevk edebilir. Akciğer fonksiyonunuzu değerlendirebilir ve reflü ile ilgili herhangi bir solunum sorunu için tedavi sağlayabilirler. Bir pulmonolog, spirometri, bronkoskopi ve solunum fonksiyon testleri dahil olmak üzere akciğer fonksiyonunu değerlendirmek için çeşitli testler yapabilir. Reflü solunum komplikasyonlarının tedavisi ilaç tedavisi, solunum tedavileri ve yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir.

  • Psikolog veya Psikiyatrist

Reflü, ruh sağlığınızı etkileyebilecek stresli ve rahatsız edici bir durum olabilir. Reflü semptomlarınızla ilgili endişe veya depresyon yaşıyorsanız, bir psikolog veya psikiyatr danışmanlık veya ilaç yönetimi sağlayabilir. Ayrıca semptomlarınızı iyileştirebilecek stresi yönetmenize yardımcı olacak gevşeme teknikleri öğretebilirler. Ek olarak, farkındalık, derin nefes alma ve meditasyon gibi stres azaltma teknikleri reflü semptomlarını yönetmede yardımcı olabilir. Bir psikolog veya psikiyatrist bu teknikleri öğretebilir ve hastaların bunları günlük rutinlerine dahil edecek bir plan geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir