Şizofreni İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Şizofreni İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Şizofreni, kişinin düşünme şeklini, hislerini ve davranışlarını etkileyen kronik ve şiddetli bir zihinsel bozukluktur. Semptomlarını etkili bir şekilde yönetmek için özel tıbbi bakım gerektirir. Erken tedavi aramak, durumun kötüleşmesini önlemek için çok önemlidir.

  • Psikiyatrist

Bir psikiyatrist, ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Şizofreni tanı ve tedavisini yapan birincil doktorlardır. Semptomları yönetmek, psikoterapi sunmak ve durum ve yönetimi hakkında eğitim sağlamak için ilaçlar yazabilirler.

  • Psikolog

Bir psikolog, ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanıdır. Şizofreni semptomlarını yönetmek için konuşma terapisi, bilişsel-davranışçı terapi ve diğer psikoterapi türleri sağlarlar. Psikologlar ilaç yazmazlar.

  • Aile Hekimi

Aile hekimi, rutin sağlık hizmeti sağlayan genel bir doktordur. Bir kişi şizofreni olduğundan şüphelenirse, bir psikiyatr veya psikoloğa havale almak için aile hekimini ziyaret edebilir. Aile hekimi, şizofreni tedavisi görürken kişinin genel sağlığını da izleyebilir.

  • Psikiyatri Hemşiresi 

Bir psikiyatri hemşiresi, ruh sağlığı alanında ileri düzeyde eğitim almış kayıtlı bir hemşiredir. Şizofreni hastaları için tanı, psikoterapi ve ilaç yönetimi sağlayabilirler. Kapsamlı bakım sağlamak için psikiyatristler ve diğer sağlık uzmanlarıyla yakın iş birliği içinde çalışırlar. Bazı eyaletlerde, ilaçları bağımsız olarak reçete edebilirler.

  • Sosyal Hizmet Uzmanı

Bir sosyal hizmet uzmanı, şizofreni gibi akıl sağlığı sorunları olan kişiler için danışmanlık, destek ve savunuculuk sağlayan bir sağlık uzmanıdır. Hastaların kaynaklara ve hizmetlere erişmesine, sağlık sisteminde gezinmesine ve hastalıklarına katkıda bulunabilecek sosyal ve çevresel faktörleri ele almasına yardımcı olabilirler. Bütünsel bakım sağlamak için genellikle psikiyatristler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları ile iş birliği içinde çalışırlar.

  • Nörolog

Psikiyatrlar şizofreniyi teşhis eden ve tedavi eden birincil doktorlar olsa da bir kişinin bakımına bir nörolog da dahil olabilir. Şizofreni bir beyin bozukluğudur ve durumu olan bazı kişilerde nöbetler veya hareket bozuklukları gibi nörolojik semptomlar olabilir. Bir nörolog, bu semptomları teşhis edip tedavi etmeye yardımcı olabilir ve kişinin genel sağlığı için koordineli bakım sağlamak üzere psikiyatri ekibiyle birlikte çalışabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye