Skolyoz İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Skolyoz İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Skolyoz, omurganın yana doğru kıvrılmasına ve anormal bir duruşa yol açmasına neden olan tıbbi bir durumdur. Size veya tanıdığınız birine skolyoz teşhisi konduysa veya sırt ağrısı veya omuzların düz olmaması gibi semptomlar yaşıyorsanız, bir uzmandan tıbbi yardım almanız önemlidir.

  • Ortopedi Bölümü

Ortopedi Bölümü genellikle skolyozlu hastaların ilk durağıdır. Ortopedi cerrahları, skolyoz da dahil olmak üzere kas-iskelet sistemi ile ilgili durumların tanı, tedavi ve yönetiminde uzmanlaşmıştır. Eğrinin şiddetini belirlemek ve bir tedavi planı geliştirmek için X-ışınları veya MRI gibi çeşitli görüntüleme testleri kullanabilirler.

  • Çocuk Doktoru

Çocuklar, yetişkinlere göre skolyoz gelişme riski daha yüksektir ve genellikle ilk olarak rutin pediatrik ziyaretleri sırasında tespit edilir. Çocuk doktorları, skolyozun erken belirtilerini belirlemek ve hastalarını ileri değerlendirme ve tedavi için bir ortopedi uzmanına sevk etmek üzere eğitilmiştir.

  • Fizik Tedavi

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon doktorları olarak da bilinen fizyyatristler, kas-iskelet sistemi ve nörolojik durumların cerrahi olmayan tedavisinde uzmanlaşmıştır. Ağrıyı yönetmeye, hareket aralığını iyileştirmeye ve kas gücünü ve esnekliğini geliştirmeye yönelik egzersiz programları geliştirmeye yardımcı olabilirler, bu da skolyozlu hastalar için faydalı olabilir.

  • Omurga Uzmanı 

Omurga cerrahı olarak da bilinen bir omurga uzmanı, omurga ile ilgili durumların tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Skolyoz da dahil olmak üzere çeşitli omurga bozukluklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitilirler. Omurga uzmanları, eğriliğin ciddiyetini belirleyebilir ve durumun ciddiyetine bağlı olarak korse veya ameliyat gibi tedavi seçenekleri önerebilir.

  • Beyin cerrahı 

Nadir durumlarda, skolyoz, omurilik tümörleri veya sinir hasarı gibi nörolojik bir durumdan kaynaklanabilir. Bir beyin cerrahı, omurga da dahil olmak üzere sinir sistemi ile ilgili durumların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Skolyoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek tümörleri çıkarmak veya sinir hasarını onarmak için ameliyat yapabilirler.

  • Genetik Danışman 

Skolyoz kalıtsal olabilir ve aile geçmişinizde bu durum varsa, bir genetik danışmandan tavsiye almanız önemlidir. Genetik danışmanlar, skolyoz da dahil olmak üzere kalıtsal durumların riskini değerlendirmek ve bireylere ve ailelere bilgi ve destek sağlamak için eğitilirler. Skolyozun genetik temelini anlamanıza, durumu çocuklarınıza geçirme olasılığını tartışmanıza ve genetik test ve aile planlaması için seçenekler sunmanıza yardımcı olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye