Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Nedir?

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Nedir?

Ankilozan spondilit genellikle omurgayı ve daha az sıklıkla periferik eklemleri tutan, sistemik tutulumlar gösterebilen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Halk arasında omurga iltihabı ya da iltihaplı bel romatizması olarak bilinse de sadece bel değil ayak topuğu, kaburga veya göğüs kafesinde de görülebilmektedir.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Neden Meydana Gelir?

Kesin olarak sebebi bilinmeyen Ankilozan Spondilit (Kamburluk), genç erkeklerde daha sık görülmekte ve daha ciddi seyretmektedir.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Belirtileri Nelerdir?

Sabahları bel ve kalça bölgelerinde 30 dakikadan uzun süren tutukluk en önemli belirtilerdendir. Yataktan kalktıktan sonra ilk atılan adımlarla şiddetli bir şekilde hissedilen ayak ve topuk ağrıları gün içinde azalmaya başlar. Ayrıca el ve ayak parmaklarında daktilit (parmakların sosis gibi şişmesi, ağrı, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı) görülebilir.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Tanısı Nasıl Konur?

Fizik muayene, çeşitli kan testleri, röntgen veya duruma göre MR, hastalığın tanısının konulmasını sağlar.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Nasıl Tedavi Edilir?

Medikal tedavi ve buna ek olarak fizik tedavi uygulanır. Klasik medikal tedaviye yanıt vermeyen hastalara son yıllarda biyolojik ajan adı verilen ilaçlar uygulanmaktadır. Yüzde 70 civarında etkili olan biyolojik ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır.

Fizik Tedavinin Önemi Nedir?

Fizik tedavi ağrıların giderilmesi, dayanıklılığın ve esnekliğin artırılması ve deformasyonların önlenmesi açısından çok yararlıdır. Egzersiz programı hastaya özel olarak, hastalığın dönemine göre planlanır. Akut ataklar sırasında istirahat önerilir. Egzersiz programı düzenli olarak ve uzun vadede sürdülmelidir.

Ankilozan Spondilit (Kamburluk) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmezse omurlar arasında yeni kemik oluşur ve bu kemikler omurlarla kaynaştığı için omurganın üst kısmında öne doğru eğilme ve omurgada hareket kısıtlılığı meydana gelir.

Uzm. Dr. Tufan ÖZDEM

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye