Covid 19 Sürecinin Psikolojiye Etkisi

Covid 19 Sürecinin Psikolojiye Etkisi

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını, fiziksel ve ekonomik zararların yanı sıra milyonlarca insanın psikolojisini de olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Virüsün kendisine ya da yakınlarına bulaşması korkusu bazı kişilerde yoğun kaygı ve paniğe yol açabiliyor. Bu süreçte ve sonrasında psikolojide oluşan olumsuz etkileri en aza indirmek için bir takım önlemleri almak gerekiyor.

Covid-19 sürecinin yarattığı olumsuz etkilerin önüne nasıl geçilir?

Bu dönemin getirdiği en önemli önlemlerden biri olan sosyal izolasyon ve bir takım kısıtlamalar kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen en önemli etken. Bu süreçte hissedilen güvensizlik, endişe ve özgürlüğün kısıtlanması duygusu kişileri olumsuz yönde etkiliyor. Bu durumun süreç sonrasında da bir takım problemlerin doğmasına sebep olabileceği bekleniyor. Burada yapılması gereken en önemli şey, bu süreci kısıtlılık ya da bir felaket olarak görmemek ve herkes için geçerli ve geçici olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Bu süreçte evde eskiden vakit bulup yapılamayan birçok aktiviteyi gerçekleştirmek ve bununla birlikte günlük bazı işleri devam ettirmek durumun getirdiği olumsuzluklarla mücadele etmede fazlasıyla yardım sağlayacaktır.

Bu süreçte yapılmaması gerekenler neler?

Bu süreçte yapılmaması gereken şeylerden biri haberleri sosyal medyadan takip etmektir. Bir sürü güvenilir olmayan ve kirli bilginin dolaştığı sosyal medya kişileri gereksiz paniğe sokmakta ve olumsuz etkilemektedir. Sosyal medyayı kullanırken mümkün oldukça güvenilir kaynaklardan doğru bilgi almak ve gün içinde ikiden defadan fazla kontrol etmemek önemlidir.

Öte yandan gerekli hijyen önlemlerinden fazlası da gereksizdir. Uzmanların önerdiği gerekli önlemleri aldıktan sonra riskin en aza ineceği unutulmamalıdır. Bu süreçte korkulması ve endişe edilmesi çok normaldir. Fakat yönetilebilecek noktalar kontrol altına alındıktan sonra, kontrol edilemeyenler için endişe etmeyi bir kenara bırakmak daha sağlıklı olacaktır.

Covid-19 süreci fırsata çevrilebilir mi?

Bu krizi ve yaşanan bu zor durumu fırsata çevirmek kişinin kendi elindedir. Yaşanan bu süreçte evde geçirilen vakitlerde bir türlü fırsat bulunamayan kitap ya da dizilere başlanabilir, çocuklarla daha kaliteli vakit geçirilebilir, uzun süredir ertelenen ev işleri tamamlanabilir, bahçe işleriyle uğraşılabilir, meditasyon ya da spor yapılabilir. Tüm bunlar bu sürecin daha sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirilmesine yardımcı olacaktır.

Uzm. Psk. Ege Ece BİRSEL

Klinik Psikoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir