Kuru İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kuru İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kuru iğneleme, akut veya kronik kas kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kas üzerinde sertleşmiş olan (halk arasında kulunç veya kas spazmı olarak bilinir) yapıların farklı boyutlardaki salt iğneyle gerginliğinin çözülmesi işlemidir. Duruş, çalışma, egzersiz planlama üzerine yapılan etkin değişimler sonucu kişinin günlük yaşam kalitesini artırmak ve ağrısını azaltmak adına yapılan bir tedavi türüdür.

Hangi hastalıkların tedavisinde uygulanır?

  • Sırt, boyun ve bel ağrısı
  • Omuz hareket kısıtlılığı ve omuz ağrısı
  • Miyofasiyal ağrı sendromu, fibromiyalji sendromu
  • Tenisçi ve golfçü dirseği
  • Ağrılı kas spazmları
  • Spor yaralanmaları
  • Travma sonrası omurga ağrıları
  • El, dirsek, omuz, topuk ve kalça tendinitleri

Nasıl uygulanır?

Kuru iğneleme yöntemi gerçekleştirilirken sertleşmiş yapıların (kulunçların) içine iğne batırılır ve birkaç saniye kadar beklenir. Bu süreçte spazmın çözülerek tetik noktaların gevşemesi beklenir. Tedavi için farklı uzunlukta ve kalınlıkta iğneler kullanılır. Egepol Sağlık Grubu’nda, en az beş seans olarak gerçekleştirilen kuru iğneleme tedavisi kişiye özel hazırlanan egzersiz programıyla tamamlanmaktadır.

Yan etkisi var mıdır?

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan kuru iğneleme tedavisi hiçbir ilaç içermediğinden alerjik reaksiyon veya ilaç etkileşimine neden olmaz.

İşlem sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

İşlemin ardından, tedavinin etkinliğini artırmak amacıyla germe ve eklem hareket açıklığı egzersizlerini içeren bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Hasta, işlemden birkaç saat sonra banyo yapabilir.

Spazmlar tedavi edilmezse ne gibi sonuçlara yol açar?

Oluşan kas spazmları tedavi edilmezse; duruş bozuklukları ve ağrılara yol açar. Bel-sırt-boyun bölgesindeki spazmlar ise kireçlenme ve herni (fıtık) oluşumuna, dolaylı olarak da sağlığı bozulmuş bir omurgaya neden olabilir.

Uzm. Dr. Tufan ÖZDEM

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye