Periferik Sinir Hastalıkları

Periferik Sinir Hastalıkları

Sinir sisteminin, kafatası boşluğu ve omurilik içindeki kısmı merkezi sinir sistemi olarak adlandırılır. Bu bölgeden tüm vücuda dallanarak yayılan kısıma ise periferik yani çevresel sinir sistemi adı verilir. Periferik sinir hastalıkları, beyinden çıkan sinir liflerinin vücudun herhangi bir bölgesinde işlevinin bozulmasıyla ortaya çıkar.

Periferik Sinir Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Periferik sinir hastalıkları genellikle; el ve ayaklardan başlayıp kol ve bacaklara yayılabilen uyuşma, yanma, karıncalanma, iğne batma hissi ve ağrı şeklinde kendini gösterir. Şeker (Diabetes Mellitus), guillain-barre sendromu, CIDP (Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati), bazı enfeksiyon ve tümörler, kalıtsal rahatsızlıklar ile hipotiroidi periferik hastalıklara yol açabilen durumlardır.

Periferik Sinir Hastalıkları Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Periferik sinir hastalıklarında tanı sürecinin ilk adımı hekimin hastayla yapacağı kapsamlı mülakattır. Hekim, görüşmede hastanın aile öyküsü, diğer rahatsızlıkları ve yaşam tarzıyla ilgili sorular sorar. Ardından kan, görüntüleme ve sinir fonksiyon testleri istenebilir. Gerekiyorsa sinir ya da deri biyopsisi de uygulanır.

Periferik Sinir Hastalıkları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi daha çok hastanın yaşam kalitesini artırmaya yöneliktir. Bu amaçla fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi uygulanır. Bazı hastalarda cerrahi yönteme de başvurulabilir.

Prof. Dr. Sibel ALTINAYAR

Nöroloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir