Sinir sıkışması nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Sinir sıkışması nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Sinirin sıkışmasıyla meydana gelen sinir sıkışması sendromu, genel olarak tek bir yerde oluşur. Bu durumdan gövde ve uzuvlardaki sinirler etkilenebilir. Yaygın belirtileri sinir bölgelerinde ağrı, uyuşma ve kas zayıflığı gibi durumlardır. Sinir sıkışma sendromu ve tedavi yöntemleri şöyledir:

  • Kübital tünel sendromu

Ulnar sinirin, dirsek arkasındaki iki kemik çıkıntı arasındaki oluktan geçtikten sonra kübital tünelde sıkışması sonucu oluşur. Dirseğin uzun süreli kıvrık kullanılması, dirseğe bası yapacak şekilde dayanarak çalışma, önceden geçirilmiş dirsek kırıkları, darbe gibi durumlar sıkışmaya sebep olabilir.

Fizik tedavi uygulamaları (sıcak, soğuk veya ultrasonografik olarak ses dalgalarıyla fizik tedavi uygulamaları, elektroterapi), kortikosteroid enjeksiyonlar ya da cerrahi yöntemle tedavi edilir.

  • Radial sinir lezyonları ve düşük el

Elin ve ön kolun geriye doğru kaldırılmaması durumuna düşük el sendromu denir. Düşük el sendromu radial sinir hasarına bağlı olarak gelişir. El bileği ve parmaklar ile dirsek ekleminin hareketini sağlayan kaslar radial sinir sayesinde çalışır. Sinirin geçtiği üst kol bölgesinde oluşan kemik kırıkları, travmalar, yumuşak doku iltihaplanmasının yanı sıra operasyon kaynaklı veya uzun süre basıya bağlı olarak sinir hasarı oluşur.

Erken dönemde fizik tedavi uygulaması, elektroterapi ve cerrahi yöntemle tedavi edilir. Sinirin yaralanmasında el ve kol üç hafta uygun pozisyonda sabitlenir. Sonrasında rehabilitasyona başlanır.

  • Fibular sinir lezyonları

Alt ekstremitedeki tuzak nöropatiler üst ekstremitedekilerden daha az sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Fibula kemiğinin üst başı, peroneal sinirin burada oldukça yüzeyel seyretmesi nedeniyle kompresyonun en çok görüldüğü bölgedir. Genellikle sinirin uzun süre baskı altında kalması (uzun süreli bacak bacak üstüne atma, alçı, diz üzerine yüklenerek yapılan işler vb.), sinirin direkt hasarı ve kas iskelet sistemi bozukluklarında rastlanır. Son yıllarda obezite cerrahisinin artmasına bağlı olarak hastaların çok kısa sürede hızlı kilo vermeleri nedeniyle de fibuler sinirin altında kalan ve yastık görevi gören yağ dokusundaki kayıp ile sinirin kemiğe olan temasının artışı sonucu da karşımıza sık çıkmaktadır.

Atel ve splintler ile stabilizasyon ve sinir basısını rahatlatarak, fizik tedavi (elektrikstimülasyonlarıyla sinirin uyarımı) ve cerrahi yöntemle tedavi edilir.

Uzm. Dr. Tufan ÖZDEM

Fizik Tedavi Rehabilitasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye