Tendinit ve Bursit Nedir?

Tendinit ve Bursit Nedir?

Tendonlar kasları kemiğe bağlayan lifli bağ dokusuna sahip yapılardır. Bu yapıların iltihaplanması (enflamasyonu) durumuna tendinit denilmektedir. Etkilenen alanda ağrı, şişme, kızarıklık ve ısı artışı ortaya çıkabilir.

Bursit nedir?

Bursalar; eklem, kemik ve yumuşak dokuların üzerinde bulunan içi sıvı dolu keseciklerdir. Bunlar dokuların korunmasında bariyer görevi yapan yastıkçıklar gibidir. Bu keseciklerin iltihaplanmasına bursit denir.

Tendinit ve bursitin tanısı nasıl konur?

Tendinit ve bursit rahatsızlığında öncellikle hastanın fiziksel muayenesi yapılır. Oluşan hastalığın sebebi, şiddeti ve hikayesi öğrenilir. Bunun için röntgen ve MR gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir. İltihabı ölçmek için kan tahlili yapılması gerekebilir.

Tendinitin tedavi yöntemleri nelerdir?

İstirahat edilmesi önemlidir. İlaçla tedavinin yanı sıra etkilenen tendonlar ortez yardımıyla stabilize edilir. Bir başka tedavi yöntemi olan fizik tedavide ise tendonların hareket kabiliyetini artırma, güçlendirme, germe egzersizleri ve elektroterapiyle iyileştirme ile hasarın tekrarlanması riskinin en aza indirilmesi amaçlanır. Fizik tedavide buz ve steroid enjeksiyon uygulaması yapılır.

Bursitin tedavi yöntemleri nelerdir?

İstirahat edilmesi tavsiye edilir. İlaç tedavisiyle birlikte erken dönemde buz uygulaması ve bölgeye yönelik steroid enjeksiyonları yapılabilir. Fizik tedavide eklem açıklığının artırılması, germe, gevşeme ve kuvvetlendirmeye yönelik egzersizlerle birlikte elektroterapi gerçekleştirilir.

Uzm. Dr. Tufan ÖZDEM

Fizik Tedavi Rehabilitasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir