Beslenme ve Diyet

Çağımızın en ciddi sağlık problemlerinden biri olarak kabul edilen obezitenin diyabet, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi pek çok hastalığa yol açtığı biliniyor. Obezitenin önüne geçilmesinin en etkili yolu ise sağlıklı beslenme. Beslenme ve Diyet uzmanları, kilo problemine sahip kişiler için sağlıklı bir beslenme programı oluşturarak ideal kilolarını kavuşturmayı hedefliyor.

Tanı yöntemleri nelerdir?

Beslenme ve Diyet Bölümümüzde sağlıklı kilo vermek ya da almak isteyen her yaştan kişiye hizmet veriliyor. Beslenme ve Diyet uzmanlarımız ilk olarak danışanlarıyla ayrıntılı bir mülakat yaparak, tıbbi geçmişleri, yaşam ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili bilgi ediniyor. Ardından başvuran kişiye ölçüm ve laboratuvar tetkikleri yapılıyor. Biyoelektrik impedans yöntemiyle kişinin metabolizma yaşı ve hızı, vücut yağ, kas ile su oranı ölçülüyor.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Tüm bu tetkik ve ölçümler sonucu ortaya çıkan veriler ışığında kişiye özel beslenme programları hazırlanıyor. Uzun soluklu süreçte danışanlarıyla düzenli olarak bir araya gelen diyetisyenlerimiz danışanın programa uyup uymadığını ve tedavinin gelişimini takip ediyor. Beslenme ve Diyet uzmanlarımız danışanlarının ideal kilolarına ulaşmalarının yanı sıra sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi olarak benimsemelerini amaçlıyor.

Yatan hastalarımızın menüleri de diyetisyenlerimizin kontrolünde, en sağlıklı şekilde hazırlanıyor. Hastalarımıza belirlenen diyet için her öğünde iki alternatif menü seçeneği sunuluyor. Refakatçiler ise günlük programda sunulan iki menüden birini seçebiliyor. Yemekler eğitimli servis görevlilerimiz tarafından, antibakteriyel yemek kaplarında, hijyenik koşullarda sunuluyor.

Videolar

Diyet Tedavisi

Diyet tedavisi hastanın harcadığı enerjiden daha az enerji alımının sağlanmasıdır. Egepol Hastanesi olarak İzmir’de diyet tedavisinde uzman diyetisyenlerimizle hizmet vermekteyiz.

Detaylı Bilgi

Gece Yeme Bozukluğu Sendromu

Geceleri yemek yemeyi istemek toplumumuzda çok sık görülen davranışlardan birisidir. Fakat bunun uzun ve sürekli yaşanması sendroma neden olmaktadır.

Detaylı Bilgi

Ketojenik Diyet Tedavisi

Ketojenik diyet son yıllarda popülerleşen diyet türlerinden birisidir.  Karbonhidrat içeriği düşük, protein içeriği orta ve yağ içeriği oldukça yüksek besin türleri tüketilir.

Detaylı Bilgi

Obezite Tedavisi

Obezite, vücut sağlığını bozacak kadar anormal ve aşırı yağ birikmesidir. Egepol Hastanesi olarak İzmir’de obezite tedavisinde uzman doktorlarımızla hizmet vermekteyiz.

Detaylı Bilgi

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut kitle indeksi hesaplaması ağırlığın boyun karesine bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Bu hesaplama ile bireyler ideal kilolarını net bir şekilde öğrenebilmektedir.

Detaylı Bilgi

Egepol Cerrahi Hastanesi